Ultrasamoukowy przegląd prasowy #1

Zauważyłem, iż bardzo wiele wiadomości czy ciekawych informacji marnuje się, gdyż po prostu nie mam kiedy ich Wam podawać. Co nie jest dobre, w związku z tym mam pomysł na przegląd prasy, czy – szerzej mówiąc: internetu. Co tydzień, w niedzielę o 18.00, będę podawać siedem wiadomości, które wpadły mi w oko – z tak szerokiego zakresu, jak szerokie są moje zainteresowania. Taki przegląd znajdzie się również na moim kanale YouTube.

Promocja na Skillshare – strona Skillshare.com ogłosiła promocję – można korzystać z dobrodziejstw konta premium przez 30 dni, a nie przez 7 jak to w zwyczaju. Jak zyskać ten przedłużony czas – opisano na wspomnianej już przeze mnie kiedyś stronie Pepper.pl. Samo spróbowanie nic nie kosztuje, dotychczas co prawda nie miałem przyjemności skorzystać z dobrodziejstw, lecz muszę przyznać, że samo założenie jest ciekawe. Chodzi o to iż jest to społeczność, która wzajemnie się uczy i motywuje – a każdy. kto choć raz uczył się czegoś dla siebie, wie, jak często i chętnie przychodzą momenty zwątpienia. Dostęp płatny kosztuje około 140 $ rocznie. Jest to dostęp do ponad 30 000 kursów, projektów, mentorów – ja spróbuję.

Przeciw spersonalizowanym reklamom – jeśli zastanawialiście się kiedyś, czemu z uporem maniaka używam mało znanej przeglądarki Vivaldi i w niej wyszukiwarki DuckDuckGo: jak donosi PC Format, firmy te (a oprócz nich 12 innych) wystosowały oficjalny  list w którym wzywają do walki z „inwigilacyjnym reklamowaniem”. Nie chodzi o brak reklam w ogóle, a o to, by nie były one nachalne i nie opierały się na aktywności użytkownika jak to odbywa się dziś. W zamian proponują, by reklamy wyświetlały się zgodnie z tematem oglądanej strony. Więcej informacji na oficjalnym blogu Vivaldi.com. Obie firmy mają już na  koncie współpracę w kwestii prywatności, gdyż twórcy przeglądarki Vivaldi zaimportowali do niej DuckDuckGo’s Tracker Radar, który blokuje większość znanych trackerów. Dodajmy, że podobny protest w formie listu otwartego wystosowało również 50 ogranizacji takich jak Privacy international odnośnie prywatności. Warto dodać, że na tym nie kończą się problemy m.in. Google (powyższy list został skierowany do holdingu Alphabet, którego Google jest… częścią? właścicielem?), gdyż firma została oskarżona o praktyki monopolistyczne, jak można przeczytać na Antyweb.pl.

Polacy wygrali z FacebookiemFundacja Panoptykon poinformowała, że Społeczna Inicjatywa Narkopolityki wygrała pierwsze starcie z gigantem po tym jak w 2018 roku ten skasował jej stronę bez żadnych wyjaśnień. Sprawa toczy się  od ponad dwóch lat, choć już w 2019 Sąd Okręgowy w Warszawie wydał pierwszą decyzję o zakazie usuwania istniejących kont, stron i grup prowadzonych przez SIN. Swoją drogą, jak regulamin Facebooka jest – wielu użytkowników po prostu nie wie, nieświadomie naruszając  go później. I okazuje się, że niełatwo jest walczyć, bo np. opisane w specjalnej grupie na Reddit metody, niestety nie zawsze są skuteczne. Wielu też podnosi, iż Facebook to zło wcielone z powodu polityki prywatności, dlatego jestem fanem rozwiązań takich jak opisane w tym artykule w „Młodym Techniku”, np. takie, by każdy użytkownik miał portfel z danymi i sam decydował, które komu sprzedaje (NIE „udostępnia”).

Politycy pod lupą AI – Antyweb.pl informuje o projekcie belgijskiego artysty Driesa Depoortera „The Flemish Scrollers”. Zauważając, że obrady polityków flamandzkich są transmitowane na YouTube, zaprzągł on system rozpoznawania twarzy (i przedmiotów) do sprawdzania, który polityk zajmuje się smartfonem zamiast obradami. Dodajmy, że dwa lata temu przyłapano ministra-prezydenta regionu Jana Jambona na graniu w Angry Birds podczas dyskusji politycznej. Może w Polsce taki projekt rozpocząć? Tak właśnie rodzą się pomysły podczas nagrywania materiału na Youtube.

Najszybszy komputer kwantowy – zmieniając temat: Chińscy naukowcy opracowali najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie, donosi, za New Scientist (płatne), serwis Komputer Świat. Programowalny komputer Zuchongzhi, dzięki 66 kubitom pobija poprzedni rekord Google Sycamore (53 kubity) czy rozwiązań IBM, w ramach których są dostępne procesory od 1 do 27 kubitów  (co, nawiasem mówiąc, inaczej wygląda, niż standardowe wyobrażenie – zobaczcie np komputer kwantowy tutaj). Pracuję nad takim materiałem, więc i u mnie o komputerach kwantowych co nieco usłyszycie.

Tańsze karty graficzne – pozostając w tym samym kraju, serwis PurePC.pl poinformował, że chińścy kopacze kryptowalut wyprzedają masowo karty graficzne wskutek załamania rynku. Państwo ogranicza wydobywanie m.in. Bitcoina np w prowincji Sichuan – zamknięto tam aż 26 farm. co znaczy, że sprzęt jest bezużyteczny. Wiadomości dobre są dwie – może to oznaczać ochłodzenie zapału do kryptowalut, a cena kart graficznych powinna wrócić do normalnego poziomu. Na razie kartę GeForce RTX 3060 (na taką poluje mój syn) można kupić już za 270 dolarów (ok. 1034 PLN), zaś z drugiej ręki za 385 dolarów (ok 1480 PLN). Dla porównania – aktualna cena w Polsce (za Ceneo.pl) to ok… dwa razy więcej.

Gigantyczny kot w Tokio – nie, wcale nie chodzi o horror klasy Z. Chodzi o pomysł na reklamę agencji MicroAd Digital Signage na zlecenie właściciela budynku Cross Space, jak donosi serwis Geekweek czy PlanetLife. I tak na elewacji zamontowano ekran o wielkości 154 m2 i… kot jest. Można zobaczyć na Youtube oraz na stronach wspomnianej wcześniej. To co prawda testy, tym niemniej spodziewałem się tu jakiegoś trójwymiarowego obrazu generowanego na ścianie… Tak czy inaczej – wygląda imponująco. Z ukłonami w stronę miłośników kotów, w tym mojego pomocnika;)

Zapraszam do oglądania pod tym linkiem.

 

4 thoughts on “Ultrasamoukowy przegląd prasowy #1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.