Ultrasamoukowy przegląd prasowy #2

Microsoft Inspire za nami
Odbyła się konferencja Microsoft Inspire. Moja osobista relacja wkrótce, a dziś merytorycznie. I tak, o nowościach można przeczytać np na portalu CentrumXP. Najważniejszą zapowiedzią konferencji jest Windows 365 – na wzór platformy Microsoft 365, w której skład wchodzą aplikacje Office. Windows 365 Cloud PC to bowiem Windows 10 lub 11 ( o tym również wiele podczas konferencji się pojawiało) działający w chmurze i dostępny na komputerze przez przeglądarkę internetową oraz klienta z Microsoft Store. Myślę, że poświęcę temu nieco więcej miejsca innym razem. Inne zapowiedzi na konferencji Microsoft Inspire to:

  • szczegóły dotyczące projektowania Windows 11 (jak to wyglądało tutaj), skróty klawiszowe,  i nowe emoji 3D oraz integracji (np. możliwość instalacji aplikacji Android na Windows 11)
  • możliwość przeglądania i edytowania danych Dynamics 365 w MS Teams
  • obniżona prowizja Microsoft w AppSource i Azure Marketplace (z 20 do 3%)
  • 21 nowych integracji partnerskich w Microsoft Viva (w tym ServiceNow, Coursera, edX, Headspace, PluralSight, LinkedIn Learning.

Materiały z Transform 2021 już dostępne

W dniach 12-16 lipca 2021 odbyła się również inna konferencja – Transform 2021 poświęcona szeroko pojętej tematyce sztucznej inteligencji. Oprócz wielu interesujących prelekcji, dostępnych również do obejrzenia na życzenie, zostały podczas niej ogłoszone nominacje innowatorów AI oraz kobiet w AI. Obie listy niezmiernie inspirujące i samym im można by poświęcić całe te wiadomości:). O zwycięzcach poinformuję w osobnych wpisach poświęconym Paniom oraz firmom. Zapraszam już wkrótce, już dziś gratulując zwycięzcom.

Koniec mitu neutralności Google?

Na uczelni Massachusets Institute of Technology rozpoczął się projekt sprawdzania różnych odpowiedzi Google na to samo pytanie w różnych rejonach świata, donosi PC Format. Projekt nosi nazwę Search Atlas i ma pokazać jak różnice kulturowe i preferencje rządowe wpływają na działanie wyszukiwarki dzięki specjalnie zaprojektowanemu narzędziu. Łączy się ono z Google, ale zamiast zwracać jeden, pokazuje 3 wyniki z różnych rejonów geograficznych. Zaangażowani w eksperyment badacze pokazują, że algorytmy są napisane tak, że próbują wynaleźć rzeczy sprawiające wrażenie najciekawszych dla odbiorcy. Stąd wyszukiwanie placu Tiananmen w Zjednoczonym Królestwie i Singapurze pokazuje protesty studenckie z 1989 roku, a w Chinach… zdjęcia turystów cieszących się swietną pogodą. Nie chodzi o ingerencję chińskiego rządu, gdyż Google odmówiło w 2010 roku współpracy z tymże i dlatego wyszukiwarka jest oficjalnie blokowana w Chinach. Czemu zatem takie wyniki? Po prostu treść chińskich stron (lokalnych) pokazuje plac w kontekście atrakcji turystycznej. Podobnie zresztą z wyszukaniem słowa… Bóg.

MUM zamiast BERTa

Multitasking Unified Model – nowy algorytm wyszukiwania Google – zastąpi dotychczasowego BERTa, donosi Dziennik Internautów. Firma przedstawiła ideę podczas konferencji Google I/O oraz swoim blogu, zapewniając, że będzie on o 1000 razy wydajniejszy, niż poprzednik. Algorytm rozumie podobno i tłumaczy treści w 75 językach, dlatego też poradzi sobie np. z takimi pytaniami jak (przykład z bloga i informacji): wejście na Fidżi jesienią, byłem na Mount Adams, co zabrać, jakich warunków się spodziewać oraz jak obie góry mają się do siebie w stosunku trudności. Podobno można do tego dodać np zdjęcie butów, by upewnić się, że nadadzą się na wyprawę. Posługując się algorytmami uczenia maszynowego, mając za sobą potęgę sztucznej inteligencji i „umiejętność” tłumaczenia, MUM może skorzystać z oryginalnych, japońskich źródeł. Niestety, nie wiadomo kiedy będzie można skorzystać z dobrodziejstw algorytmu, na blogu wyczytać można jedynie o „nadchodzących miesiącach i latach”. Interesuje mnie temat przetwarzania języka naturalnego, więc będę śledzić.

Zamów sobie Exploit

Izraelska firma „Candiru”, oferuje oprogramwanie pozwalające włamywać się do systemu Windows, donosi za Citizen Lab – serwis PC Format. Sam Microsoft opublikował już łaty na dziury wykorzystywane do włamań, jak również wydał w tej sprawie oświadczenie w formie artykułu na blogu, nadając firmie kryptonim Sourgum. Śledztwo Citizen Lab mówi o co najmniej stu atakach na m.in. na organizacje broniące praw człowieka, dziennikarzy i polityków nie tylko w krajach Bliskiego Wschodu (Palestynie, Izraelu, Iranie, Libanie, Jemenie) ale również w Europie (Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii) i Azji (Armenia, Singapur). Również metody ataku były różne od złośliwych odsyłaczy, przez „man in the middle” do fizycznych ataków. „Oferta” nie ogranicza się do Windowsa, ale obejmuje też iOS oraz Android. Dla równowagi dodać warto, że po ataku hakerskim na system obsługujący rurociąg Colonial Pipeline, rząd USA opublikował specjalną stronę internetową dla pomocy ofiarom ransomware (o tym również w PC Format).

BLIK zbliżeniowo

Już niedługo będzie możliwe płacenie BLIKiem zbliżeniowo, informuje serwis Antyapps. Płatność, oferowana przez na platformie płatniczej Adyen, a której właścicielem jest Polski Standard Płatności , jest bardzo popularna zarówno w sklepach stacjonarnych i internetowych. Aktualnie żeby skorzystać z BLIK trzeba na stronie lub terminalu wpisać specjalny kod, po czym płatność zatwierdzić w aplikacji banku. Już w najbliższym czasie będzie można skorzystać z płatności zbliżeniowej, która będzie dostępna dla klientów sześciu banków (Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska) posiadających telefon z NFC. Ta będzie dużo prostsza, wystarczy odblokować telefon i przyłożyć do terminala, nawet bez użycia internetu, jak zapewnia Marek Gieorgica na stronie Blik.com, tym niemniej klienci będą musieli posiadać aktywną blokadę PINem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Możlwiość płatności zbliżeniowej powstała dzięki współpracy z Mastercard.

FIFA 22 – koniec legendy

Skończyło się Euro 2020, a niektórzy fani piłki nożnej byli zawiedzeni, że meczu finałowego nie komentował Dariusz Szpakowski. Legendarny polski komentator swojego głosu użyczał również w grze FIFA, lecz jak informuje MSN.com, w wersji ’22 nie wystąpi. Jego następcą ma być Tomasz Smokowski. Nie zmienił się drugi komentator, Jacek Laskowski. Premiera gry 1. października 2022. Dla fanów – przypomnienie najlepszych tekstów legendarnego komentatora w serwisie Wikicytaty.

2 thoughts on “Ultrasamoukowy przegląd prasowy #2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.