UltraSamoukowy przegląd prasowy #4

Przekręt „na Windowsa 11”

W sieci pojawiły się fałszywe instalatory  Windows 11, informuje serwis Benchmark.pl. Nowy system Microsoft (w wersji beta) jest dostępny jedynie dla testerów w ramach programu Windows Insider. Internauci chcący zainstalować go wcześniej szukają w sieci gotowych instalatorów. Takie prawdopodobnie istnieją, lecz, jak ustaliło laboratorium Kaspersky, na pewno nie jest to plik 86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe. Takich plików jest więcej, dlatego ostrzegam również ja – pół biedy, gdy w ten sposób ściągniesz adware, bo pojawi się tylko kilka niechcianych reklam, gorzej, gdy skończy się instalacją trojana, który ukradnie nasze dane. Darmowy poradnik jak zostać częścią programu Windows Insider, również na stronach serwisu Benchmark.pl

Koniec Internet Explorera

Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla koszmaru programistów jakim była przeglądarka Internet Eksplorer. Nastąpi to 17.08.2021 jeśli chodzi o aplikacje MS 365 zaś zostanie wycofana i nie będzie obsługiwana od 15.08.2022 dla niektórych wersji systemu Windows 10. Dla fanów przeglądarki (obecnej na rynku od 26 lat) jest wciąż możliwość by z niej korzystać w ramach specjalnego trybu zastępującej ją MS Edge.

Początek metarzeczywistości

Facebook dąży do budowy maksymalistycznego, połączonego zestawu doświadczeń prosto z ksążek science fiction, poinformował serwis Verge.com – dokładniej, chodzi o świat znany jako Metaverse. Sam termin pojawił się w powieści Neala Stephensona  Zamieć (1992) i odnosi się do konwergencji fizycznych, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w wspólnej przestrzeni online. Zuckerberg chce zbudować pełniejszą wersję Facebooka, obejmującą obecność społeczną, pracę biurową i rozrywkę. Byłaby to wersja 3D platformy, gdzie można by budować domy, avatary itp. co tym bardziej jest możliwe, gdyż do Facebooka należy również Oculus. Ważny jest kontekst: gigant jest pod obserwacją,Kongresu, który dokładnie przegląda rachunki, w wyniku czego potencjalnie zmusi Facebooka do pozbycia się Instagrama i Whatsapp oraz  ograniczy możliwość dokonywania przyszłych przejęć. Więcej można obejrzeć tutaj, zaś cały wywiad z Markiem Zuckerbergiem można odsłuchać w serwisie Spotify.

Nowa platforma Facebooka

Facebook Inc. Artificial Intelligence Research Team ogłosił dziś platformę open-source Droidlet, o czym przeczytałem w serwisie SiliconAngle.com. Jest to modułowa, heterogeniczą architektura agenta, na przecięciu przetwarzania języka naturalnego, wizji komputerowej i robotyki. Zaletą platformy jest uproszczenie procesu integracji algorytmów uczenia maszynowego z różnymi rodzajami robotów, tym samym – szybciej przygotować prototyp i przetestować go np pod kątem zastosowanego modelu języka naturalnego. Platforma dedykowana jest naukowcom, którzy chcą pracować przy lepszych, bardziej wydajnych robotach. Więcej technicznych szczegółów można znaleźć na Githubie.

Oculus 2 w opałach

Popularne gogle wirtualnej rzeczywistości, Oculus Quest 2,  zostały wycofane ze sprzedaży, można przeczytać na Antyweb.pl. Rzecz dotyczy   wkładki poprawiająca komfort używania, może powodować podrażnienia, uczulenia i zaczerwienienie skóry u ok. 0,01 % użytkowników. Sprzedaż ruszy znów 24 sierpnia, zaś dla wszystkich tych, którzy już kupili Oculusa Questa 2, producent przygotował akcję darmowej wymiany nakładki (dostępne na stronie Oculus.com). Szczegóły akcji oraz przewodnik po procesie zamówienia na nieocenionym Pepper.pl. Zamówione.

Młot na hakerów

Polski rząd powołał do życia nową służbę – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, donosi serwis Niebezpiecznik.pl. Ma ono wystartować już 1. stycznia 2022, choć pełna gotowość jest przewidywana na rok 2025, na początek zatrudniając 350, a docelowo 1800 osób. Jest o co się starać, jako że przewidywane wynagrodzenie wynosi od 10 do 15 tysięcy złotych netto, gdyż cyberpolicjanci będą mieć osobną siatkę wynagrodzeń i stały dodatek. Przed zatrudnieniem nie będzie wymagany  test sprawnościowy, tylko wiedza i umiejętności. Na stronie Polskiej Policji ofert jeszcze nie ma, zainteresowanych odsyłam do projektu ustawy oraz całości wystąpienia premiera Morawieckiego na YouTube.

Nieistniejąca influencerka

Chcąc zarabiać na Instagramie nie trzeba być… realnym, czego przykład podeje serwis Dobreprogramy.pl. Influencerka Lil Miguela ma 19 lat, zarobiła na swoim instagramowym profilu 12,5 miliona dolarów, mając 3 miliony subskrypcji, wchodzi teź przebojem na Tik-toka, a nawet ma ponad 200 tysięcy fanów na Spotify. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby rzeczona osoba nie była jednym z projektów firmy Brud, wartym notabene 125 milionów dolarów.  Bez komentarza.

Całość wiadomości można obejrzeć na kanale YouTube. Zapraszam.

3 thoughts on “UltraSamoukowy przegląd prasowy #4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.