UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #5

Uwaga: Treść notki w formie filmu można obejrzeć na moim kanale Youtube

Urodziny Internetu

Internet ma już 30 lat, przypomina serwis PurePC. Pierwsza strona internetowa została uruchomiona 6. sierpnia 1991 roku pod adresem http://info.cern.ch przez Tima Bernersa-Lee. Jak widać, strona działa do dziś, opisując sam projekt World Wide Web (stąd „WWW” w adresach) jak również pokazując jak wyglądała oryginalnie. Dodać warto że strona została stworzona przy użyciu zaprojektowanego przez Steve’a Jobsa komputera NeXT. Sam Tim Berners-Lee jest również twórcą kluczowych dla internetu protokołów i technologii, jak HTML (Hypertext Markup Language), HTTP (Hypertext Transfer Protocol) czy URL (Uniform Resource Locators). Przy okazji zapraszam do obejrzenia wystąpienia Tima Bernesa-Lee na TED na temat następnej, już trzeciej, wersji internetu.

Pokłosie BlackHat 2021

W dniach 31.07 – 05.08 odbyła się konferencja BlackHat 2021, którą można było odwiedzić osobiście w Mandalay lub Las Vegas, bądź śledzić postępy przez sieć. Konferencja jest poświęcona bezpieczeństwu sieciowemu, dlatego też burza zaczęła się po wystąpieniu Natalie Silvanovich, ekspertki ds. cyberbezpieczeństwa. Pół biedy, że znalazła błąd pozwalający na podsłuchiwanie rozmów w Messenger, gdyż ten nigdy nie należał do najbezpieczniejszych rozwiązań. To samo jest możliwe w uznawanym za jeden z najbezpieczniejszych komunikatorów – Signal, zaś w Google Duo (sama Silvanovich pracuje dla Google), okazało się możliwe podglądanie obrazu. Cytując ojca Corneliusa z Piątego Elementu: „Ludzie wszystko ukradną”.

Nowa funkcja Norton

Oprogramowanie Norton 360 ma nową funkcjonalność: monitorowanie dark web, można przeczytać na stronie producenta. Osławiona ciemna strona sieci to zasoby internetu, które są dostępne przy pomocy odpowiedniego oprogramowiania, specjalnie do tego celu skonfigurowanego. Jako że te upodobali sobie cyberprzestępcy (słynna sprawa twórcy Jedwabnego Szlaku), Norton 360 oferuje pomoc przy przeszukiwaniu dark netu oraz informowanie o fakcie znalezienia jakichkolwiek naszych danych, jak np. adres e-mail lub numer konta. Usługa dostępna jest w ramach planów Norton 360 Deluxe i Premium, dając możliwość do śledzenia pięciu numerów kont ubezpieczeniowych lub numerów identyfikacyjnych (np. polisy zdrowotne, na dom), adresów email i numerów telefonu oraz dziesięciu numerów kart kredytowych i tagów graczy. Bardzo dziękuję za informację, Lucy!

Koniec 3G

Jak informuje T-Mobile rozpoczęło się wygaszanie sieci 3G, którą zastąpi całkowicie 4G/LTE i sieć piątej generacji (5G). Celem jest zwiększenie pojemności sieci o częstotliwości używane do tej pory przez sieć trzeciej generacji. Proces rozpoczął się od od częstotliwości 2100 MHz, co wg informacji operatora, spowodowało realny wzrost pojemności sieci LTE o ponad 10%. Zmiana dotyczy klientów, którzy mają kartę SIM starszą niż 6 lat. W przypadku niewymienienia tejże (np przy routerach 3G) możliwe będzie korzystanie tylko z sieci… 2G. Wymiana jest bezpłatna, a sieć 3G nie będzie dostępna ostatecznie w roku 2023.

Teams zastąpi Skype dla Firm

Wedle zapowiedzi Microsoft sprzed dwóch lat, z dniem 31.07.2021 komunikator Skype dla Firm zakończył swój żywot i ma być zastąpiony przez MS Teams. Jak można przeczytać w dokumentacji Microsoft. Firmy, które nie korzystają z nowego narzędzia będą mogły to zrobić już od sierpnia, otrzymując odpowiednią aktualizację. Rozszerzone wsparcie (dodatkowo płatne) będzie wciąż dostępne do 14 października 2025. Przejścia na MS Teams nie będzie można cofnąć.

Serialowy Władca Pierścieni

Amazon ogłosił datę premiery serialu Władca Pierścieni – 02.09.2022. Jak donosi serwis Engadget.com, odcinki będą udostępniane na Amazon Prime Video co tydzień. Zdjęcia właśnie zakończono, trwały od lutego 2020 z przerwą spowodowaną pandemią COVID-19. Fanów Petera Jacksona zapewne rozczaruje fakt, że akcja serii toczy się tysiące lat przed wydarzeniami ze zrealizowanych przez niego Hobbita i Władcy Pierścieni. Z dostępnego w sieci zwiastuna jak również streszczenia na stronie TheOneRing.com wynika, że będzie się ona rozgrywać się będzie w drugiej epoce Śródziemia. W serwisie IMDB.com można znaleźć więcej informacji na temat obsady. Za scenariusz odpowiadają: Patrick McKay oraz John D. Payne znani m.in. z serialu o Flashu Gordonie.

Jazda po energii słonecznej

Swego czasu mówiłem o solarnych górach w Chinach. Jak donosi serwis Gadżetomania.pl w Holandii powstaje droga rowerowa wyłożona panelami fotowoltaicznymi. Będzie ona łączyć Utrecht i Hilversum, biegnąc wzdłuż drogi N417. Projekt realizowany jest przez firmę SolaRed, w ramach przedsięwzięcia Rolling Solar, współfinansowanego przez Unię Europejską. Panele wykorzystywane do budowy mają grubość 21 centymetrów i będą pokryte żywicą epoksydową, na której zostanie ułożona warstwa szklanych kulek, zwiększających odporność całej instalacji. Technologia nie nadaje się dla samochodów i ciężarówek, które mogą uszkodzić panele fotowoltaiczne.

2 thoughts on “UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.