UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #6

Uwaga: Treść notki w formie filmu można obejrzeć na moim kanale Youtube

50 lat Gutenberga

„Projekt Gutenberg” ma 50 lat, donosi PC Format. Pierwszy dokument znajdujący się w tej cyfrowej bibliotece pojawił się 04.07.1971 roku. Była to amerykańska Deklaracja Niepodległości, umieszczona na serwerze przez Michaela Sterna Harta, celem udostępnienia znajomym. Tak rozpoczął się największy dotąd projekt udostępniania darmowych ebooków (prawa do nich wygasły, bądź nie istniały), kontynuowany do dziś. Biblioteka zawiera w sobie 60 00 pozycji, dostępnych do pobrania dla każdego bez specjalnej rejestracji. Gratuluję i dopinguję, bo popularyzacja  literatury zawsze w cenie. Dla moich czytelników, fanów fantastyki, specjalny link do dzieł tego gatunku.

Błędy prywatności

Znaleziono dziurę w bezpieczeństwie portalu Onet.pl, można przeczytać na łamach Zaufanej Trzeciej Strony. Niebezpieczeństwo związane jest z możliwością zrobienia kopii zapasowej. Przy użyciu specjalnego żądania można było uzyskać dostęp tzw. kubełka, gdzie nawet ktoś nie bardzo doświadczony mógł zidentyfikować bezpośrednie adresy do pobrania plików  zip zawierających dane innych użytkowników takie jak skrzynka pocztowa i kontakty. Onet usunął błąd, lecz to nie koniec wpadek w tym tygodniu. Wyciek danych nastąpił w a2mobile, o czym poinformował Chip.pl czy Nau Mobile, o czym donosiła nawet telewizja (TVN24). Ostatnie dni przyniosły informację o ataku na amerykański T-Mobile, jak można było przeczytać na Spiders web. Jest coraz mniej bezpiecznie, tym bardziej po tym, co powiem za chwilę.

Hakuj ProtonMail

Protonmail jest płatnym serwisem pocztowym, uznawanym za jeden z najbezpieczniejszych do tej pory i to nie tylko dlatego, że znajduje się w Szwajcarii. Sekurak.pl, znany serwis z dziedziny cybersecurity, przedstawia raport z testów penetracyjnych przeprowadzonych dla Protonmaila i opublikowany za ich zgodą. Testy przeprowadziła firma Securitum, która w ten sposób… rekrutuje chętnych do pracy. Link do ogłoszenia tutaj, polecam szczególnie pracodawcom. Mnie zachęciliście:)

BAAS

Za 60 dolarów można kupić zablokowanie dowolnego konta na Instagramie, informuje serwis Antyweb.pl za Vice.com. Zjawisko doczekało się nawet nazwy: Ban-as-a-Service, jak popularne typy usług chmurowych (IaaS, PaaS, SaaS). Niestety, wydźwięk artykułu, jak również fakt, że Instagram należy do Facebooka, pozwala sądzić, że handlowanie tego typu praktykami nie jest w żaden sposób odosobnione. Wystarczy wspomnieć aferę dotyczącą handlu opiniami na Amazon czy Google. Czy wciąż warto „Być dobrym gościem, bo zbyt wielu jest złych”, jak przekonuje ojciec Jessie Custera, bohatera „Kaznodziei”?

Powrót do przeszłości

Moim pierwszym komputerem była Amiga 600. Dla tych, którzy pamiętają te czasy, pojawił się nowy / stary sprzęt Amiga 500 Mini – o czym można przeczytać na stronie serwisu Whatsnext.pl. Sprzęt z 1987 roku, służący przede wszystkim do grania, doczekał się liftingu i nadal będzie służyć temu samemu celowi. Grać będzie można w rozdzielczości 720 pixeli, z odświeżaniem 50Hz. Współczesnych graczy, uśmiechających się teraz z politowaniem, pragnę poinformować, że w granie w takie tytuły jak Another world czy Speedball 2: Brutal Deluxe bez tamtego klimatu to grzech niewybaczalny. Spróbujcie Żużla, koniecznie w grupie i wtedy porozmawiamy. Ja mam wciąż komputer, gdzie to działa. Chętnym udostępnię plik:).

AI przejmie świat?

Bardzo ciekawy artykuł na VentureBeat, dotyczący wpływu sztucznej inteligencji na pracę w przyszłości. Tym bardziej wart przeczytania, że prawie dwie trzecie decydentów w przedsiębiorstwach martwi się o bezpieczeństwo, gdyż np. uczenie maszynowe staje się coraz powszechniejsze. Dzieje się tak, gdyż skupiają się oni na zagrożeniu, jakim jest zastępowanie pracowników, zupełnie pomijając fakt, że modele trzeba w jakiś sposób „przyuczyć do zawodu”, a tym nie muszą już zajmować się jedynie naukowcy. Jako że artykuł nie jest nudnym, naukowym opracowaniem dla geeków, pozwalam sobie polecić.

Kotki Tindera

Jak informuje serwis Antyweb.pl, popularny serwis… randkowy (?) wzbogacił ofertę o zdjęcia… kotów i szczeniaków. Za wszystkim stoi niemieckie schronisko The Munich Animal Welfare Association, w ten niecodzienny sposób informując o zwierzakach do adopcji. 15 profesjonalnych zdjęć spowodowało niejakie zamieszanie w serwisie, bynajmniej nie powodując narzekania ze strony właścicieli. Taki pełen nadziei akcent na koniec.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.