UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #7

Poniższy wpis możecie obejrzeć na Youtube.

HIIDE w rękach Talibów

Amerykańskie urządzenia do identyfikacji biometrycznej znalazły się w rękach Talibów, donosi Wirtualna Polska. System HIIDE (Handheld Interagency Identity Detection Equipment), choć wyglądem przypomina duży aparat fotograficzny, zawiera w sobie dane o tęczówkach oka i innych danych biometrycznych dziesiątków tysięcy ludzi, których identyfikuje bezbłędnie. Celem istnienia systemu jest odróżnienie członków ruchu oporu od terrorystów. Nie wiadomo, czy urządzenia udało się przed porzuceniem przez Amerykanów wyczyścić, ile z nich wpadło w ręce ekstremistów, a także czy ci potrafią ominąć lub złamać zabezpieczenia. To ostatnie jest niestety najbardziej prawdopodobne, gdyż Talibów wspierają irańskie służby specjalne, a także  Pakistan, o czym informuje Komputer Świat. Sami Talibowie pokazali, że nieobca im nowa technologia, prowadząc szeroko zakrojoną kampanię propagandową, m.in. za pomocą Twittera, jak informowała telewizja TVN24. Powiedzieć by można – duch czasu, lecz sytuacja jest naprawdę poważna dla wielu tysięcy osób, których dane znajdują się w amerykańskiej bazie.

Kwantowa rewolucja

O dużym postępie w badaniach nad stworzeniem kwantowego komputera można przeczytać w portalu Dobreprogramy.pl. Jarryd Pla, Andrzej Dzurak oraz Ensar Vahapoglu z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii zaproponowali w Science Advances możliwość generowania potrzebnego pola magnetycznego „znad” chipa zamiast umieszczania w nim tysięcy przewodów. Sama koncepcja nie jest nowa, lecz jej wykonanie stało się możliwe dzięki wykorzystaniu rezonatora dielektrycznego. Pozwoliło to zmniejszyć użycie mocy, a tym samym zmniejszyło ilość generowanego ciepła. W efekcie układ mógłby zawierać do czterech milionów kubitów, zamiast aktualnych kilkudziesięciu, o czym zresztą informowałem w ramach swojego przeglądu w pierwszym wydaniu. Zainteresowanych tematyką proszę o jeszcze chwilę cierpliwości – przygotowuję niespodziankę. I – jako że to niespodzianka – tu pozwolę sobie zamilknąć.

Bezpieczniejszy Messenger

Facebook wprowadza szyfrowanie end-to-end w rozmowach głosowych i wideo między dwoma użytkownikami, zapowiada też rozszerzenie tego rozwiązania na grupowe chaty i rozmowy, donosi serwis Telepolis.pl. Dzięki temu komunikator będzie lepiej chroniony przed nieautoryzowanym dostępem, a dodatkowo będzie można określić, jak długo wiadomość ma być dla odbiorcy widoczna. Biorąc pod uwagę, że do tej pory Messenger był jednym z najgorzej zabezpieczonych komunikatorów internetowych (o czym można przeczytać w tym samym serwisie, wystarczy w Google wpisać „atak Messenger”, by się o tym przekonać.) – życzę powodzenia.

Deepfake w ofensywie

Bruce Willis prawie wystąpił w reklamie rosyjskiej sieci komórkowej Megafon, informuje RMF.FM. Z powodu COVID-19 znany aktor miał trudności z pojawieniem się na planie, dlatego też wykorzystano technologię „deepfake”. Na podstawie kilkudziesięciu tysięcy zdjęć i nagrań z filmów Szklana pułapka, Willis „pojawi się” w 15 filmach reklamowych. Nie jest to jedyny taki projekt. HBO oferuje każdemu możliwość wystąpienia obok innego znanego aktora, Hugh Jackmana w trailerze filmu Reminescence, o czym donosi serwis Komputer Świat. Dzięki firmie D-ID wystarczy wejść na stronę bannisterandassociates.com, przesłać zdjęcie twarzy, odpowiedzieć na kilka pytań i… otrzymujemy zwiastun z sobą wplecionym w film. Mój trailer możecie zobaczyć na moim kanale Youtube. Na tym nie koniec, bo ostatnio, jak można było przeczytać w Telepolis.pl, CEO NVidii, Jensen Huang „prowadził” w ten sposób 14 sekund konferencji, co NVidia przyznała potem na swoim blogu. Całość można zobaczyć na Youtube.

Inny Metaverse

Dopiero co informowałem, jak wyobraża sobie przyszłość internetu CEO Facebooka. Dziś ten sam serwis, VentureBeat.com informuje, że niekoniecznie tak może to wyglądać i to w dwóch wiadomościach. Po pierwsze, można tam przeczytać: Internet jest technologią szkieletową, a doświadczenia, które umożliwia, są nieskończone i chaotyczne. Nici więc z pomysłu, że pula danych jest wyłącznie własnością Facebooka i jedynym możliwym wyborem. Autor sugeruje, że będzie to raczej dotyczyć faktu, iż powiedzenie; „na moim biurku” będzie oznaczać albo biurko fizyczne, albo wirtualne. W drugiej wspomnianej wiadomości można zobaczyć jak Facebook wyobraża sobie metaverse, przedstawiając aplikację Horizon Workrooms. Właściwie, myślę sobie, powinienem napisać o tym kolejną notkę pt. Przyszłość nadeszła…

Brak zasięgu?

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czemu nie macie zasięgu na swoim smartfonie, z odpowiedzią spieszy Android.com.pl. W artykule autor, Bartosz Szczygielski, korzystając z danych opublikowanych na blogu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wskazuje główne czynniki zaburzające pracę sieci komórkowych, takich jak wzmacniacze sygnału GSM, telefony z USA czy bezprzewodowe „zestawy niani” spoza UE. Naprawdę polecam, bo lista może zaskoczyć każdego.

40 lat bez miecza

Na stronie KomputerŚwiat.pl można przeczytać o próbach zbudowania działającego miecza świetlnego. Sama broń została zaprezentowana w IV części trylogii Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja w roku 1977. Od tego czasu naukowcy i miłośnicy serii próbują stworzyć działającą wersję. Udało się to studentce Politechniki Warszawskiej, Aleksanderze Fliszkiewicz, która wykonała go jako swoją pracę inżynierską. Efekt miecza udało się jej osiągnąć przez umieszczenie w rękojeści lasera i soczewki, która skupia światło w odcinek. Warto zaznaczyć, że działo się w to w … 2019 roku. We wcześniejszym projekcie, z roku 2010 grupy S3 Spyder Arctic miecz świetlny mógł również przeciąć część materiałów. Z innej strony podeszli naukowcy z MIT, którym udało się uzyskać zbitki składające się z dwóch, a nawet trzech fotonów światła, dzięki czemu zyskały masę. Niestety, jedynie w warunkach laboratoryjnych. Ostatnim prezentowanym rozwiązaniem jest projekt grupy Hacksmith Industries, którego test można zobaczyć na Youtube. Choć żadne z powyższych nie jest „pełnoprawnym” mieczem świetlnym, fanowi serialu (którym mam przyjemność być) przyjemnie się to czytało.

 

2 thoughts on “UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.