UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #8

Poniższy wpis można obejrzeć na Youtube.

Sztuczna inteligencja

O powstaniu Cerebras CS-2, najpotężniejszego procesora na świecie, informuje Chip.pl. Procesor (bardzo podoba mi się przedstawienie mocy obliczeniowej za pomocą wafli) może obsługiwać modele SI ze 120 trylionów parametrów, czyli osobnych części modelu, składających się na algorytmy uczenia maszynowego. Tym samym przewyższa 100 trylionów synaps obecnych w naszych mózgach. Na szczęście jest to tylko przewaga teoretyczna, gdyż nie ma tak zaawansowanych algorytmów:)

Nic dziwnego, że nasza była minister cyfryzacji , Anna Streżyńska narzeka, że edukacja i prawo nie nadążają za rozwojem sztucznej inteligencji., o czym przeczytać można na stronie Android.com.pl. Co, biorąc pod uwagę, że Estonia już wdrożyła sztuczną inteligencję w pierwszej instancji sądownictwa cywilnego, może nam wyjść na dobre.

Jakiś czas temu informował PC Format, w Australii sztuczna inteligencja może w świetle prawa zostać wynalazcą, bo tamtejszy sąd najwyższy doszedł do wniosku, że nigdzie nie ma informacji, że wynalazca musi być człowiekiem. Pewnie dlatego Hiroaki Kitano, CEO w Sony Computer Science Laboratories, postawił sobie za cel stworzenie maszyn zdolnych do zdobywania nagród Nobla, jak donosi serwis Whatsnext.pl. Pozostawiam bez komentarza.

Komputery kwantowe

Verizon opracował specjalny klucz kryptograficzny nowej generacji, który ochroni prywatne sieci wirtualne, przed atakiem hakerów wykorzystującym komputery kwantowe, informuje ComputerWorld.pl. Nosi on nazwę Sabre i generuje bezpieczne kwantowo klucze kryptograficzne, jak wykazują pierwsze testy. Dopinguję. 

Awarie i wpadki

W poniedziałek, 23.08 przestała działać poczta portalu o2.pl, można było przeczytać w serwisie Telepolis.pl. Użytkownicy nie mogli dostać się do skrzynek pocztowych, otrzymując komunikat: Twoja poczta jest niedostępna. Dzień później, ten sam serwis poinformował o jeszcze większym problemie platformy Microsoftu PowerApps: dane 38 milionów użytkowników okazały się być widoczne publicznie, gdyż użytkownicy mieli… włączać je sami.

Inna strona medalu jest taka, że Facebook próbował ukryć raport przedstawiający go w złym świetle, o czym donosi  serwis Antyweb.pl. Okazało się, że najpopularniejszymi ostatnio treściami na platformie były te o tematyce antyszczepionkowej.

Można i tak, lecz nie takie rzeczy wyciekały, zaś media społecznościowe mają problem z… Talibami, co można przeczytać znów na stronie Telepolis.pl. Mimo że na liście organizacji terrorystycznych nie widnieje afgańska odnoga organizacji, Facebook zakazuje Talibom prowadzenia profili na swoim portalu oraz utrudnia używanie Whatsapp, podobnie Youtube. Inaczej do sprawy podszedł Twitter, a tym samym doszło do sytuacji, w której nie może tam publikować… Donald Trump, a mogą talibowie. Tychże na Snapchacie i Tiktoku jeszcze nie ma, lecz serwis już zapowiada, że uznają Talibów za organizację terrorystyczną.

Wirtualnie i nie tylko

Jak donosi serwis RoadtoVR.com, wirtualna rzeczywistość to najszybciej rosnący rynek – przychody wzrosły w roku 2020 o 30%. Cytowane badanie pochodzi z firmy PriceWaterhouse Coopers.

W tym świetle ciekawe wydaje się badanie: Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków? przeciętny mieszkaniec Polski spędza przed ekranami średnio 10 godzin i 26 minut dziennie. To samo badanie sugeruje, że blisko 90 proc. z tych osób będzie mieć problemy ze wzrokiem. Rozwiązaniem wydają się (jak można przeczytać w Antyweb.pl) okulary Zepter HyperLight Eyewear z Fulerenem 90. Nikt nie zbadał pod tym kątem okularów VR, o ile mi wiadomo.

Edukacja

Po zdalnym nauczaniu różne są pozostałości, na pewno takie jak konkurs Nauczyciel jutr@ warto popierać. Ma on towarzyszyć temu na Nauczyciela roku, wyróżniać nauczycieli, którzy poradzili sobie w pandemicznej (a więc zdalnej) rzeczywistości i jest sponsorowany przez Fundację Orange. Kandydatury można zgłaszać do 10.09.2021.

Pojawiła się informacja o akcji HP Inc Polska i Fundacji Media 3.0, przeczytałem w Android.com.pl. Ma ona służyć przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu. Platforma wystartuje 6 września pod nazwą Nowa Akademia. Edukacyjna platforma będzie ogólnodostępna i w 2021 roku może dotrzeć do nawet 100 000 użytkowników w całej Polsce. Dodam, że sam miałem przyjemność brać udział w podobnym przedsięwzięciu: Połączeni w sieci, dlatego kibicuję z całego serca.

Edukacyjny ma być również Discord, jak informuje Rootblog.pl. Platforma, wykorzystywana tak czy inaczej do kontaków między uczniami i nauczycielami, oferować będzie nową funkcję: Discord Student Hub. Będzie ona bazować na mailach w domenie .edu.

Na portalu DobreProgramy.pl można przeczytać o najlepszych narzędziach do nauki. Czym pozwalam sobie zapowiedzieć kolejny cykl: Ultrasamoukowe Zasoby Sieciowe. Już wkrótce.

Wydarzenia i rocznice

Odbyła się największa doroczna impreza poświęcona grom – GamesCon 2021. Wszystkie trailery i ogłoszenia na stronie wydarzenia (powyżej) KomputerSwiat.pl.

Już wkrótce odbędą się dwa inne wydarzenia: Bomba Megabitowa w ramach trwającego roku Lema (10-14.09) oraz Cloud Summit 2021 (w dniach 13-23.09). Będę informować o obydwu na bieżąco.

Messenger ma 10 lat, informuje portal Whatsnext.pl. Z tej okazji Facebook przygotował kilka nowości: zestaw naklejek oraz motywy i efekty. Nie brakuje bardziej użytecznych elementów: zmodyfikowano sposób udostępniania kontaktów, dodano przeprowadzanie ankiet oraz grę Poll Games. Gratuluję, z łezką w oku wspominając pierwsze ICQ czy inne Gadu-gadu;) Które wciąż działają!

Szesnaście lat temu wystartowała usługa Google Talk, przeczytałem na ArsTechnica. Od tego czasu ewoluowała ona przez Hangouts, Duo itp. po Google Chat, tym niemniej gigantowi wciąż nie udaje się dogonić konkurencji, jaką jest choćby wspomniany przed chwilą Messenger. Zapraszam do przeczytania, nie chcąc zanudzać:)

Linux ma 30 lat, donosi Techradar. System, oryginalnie autorstwa Linusa Torvaldsa, doczekał sie szerokiej oferty wcieleń, wersji i wdrożeń. Gratuluję serdecznie, a historia od pracy studenckiej do jednego z najważniejszych systemów operacyjnych świata zasługuje na przeczytanie.

Erotyczne różności

Internety huczały (i protestowały) przeciwko ugrzecznianiu portalu OnlyFans. Pornografia zostaje tam, gdzie jej miejsce, a osoby pracujące seksualnie wciąż będą mieć swój czas, przeczytałem na Benchmark.pl. Czyli wiele hałasu o nic.

Wiele hałasu zaś narobił Spenser Elden, człowiek znany z tego że wystąpił na okładce albumu Nevermind Nirvany jako bobas. Potem zresztą zrobił podobne zdjęcie, nawet podpisując, że tym razem ubrał spodenki. Teraz czuje się dotknięty i obnażony, co wycenia na 150 000 dolarów. Od osoby. A osób 15. Mimo to artykuł z Polityki polecam, bo niewiele już niestety takiego porządnego dziennikarstwa…

Niejaki Hao Kuo Chi wykradł 620 000 nagich zdjęć kobiet z iCloud. Podszywając się pod personel Apple, wysyłał prośbę o dostęp do wzmiankowanych pań, a te… mu go udzielały, informuje Dailyweb.pl. Cóż, taka Rzeczypospolita, jak młodzieży chowanie, cytując klasyka, a ja spodziewam się, że panie mnie oglądające wiedzą iż haseł i loginów nie udostępnia się nikomu. Nawet partnerowi;)

 

 

 

One thought on “UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.