UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #9

Poniższy wpis można obejrzeć na Youtube.

Nowy świat

Samsung pracuje nad laptopem ze składanym, 17-calowym ekranem., informuje serwis Telepolis za  tweetem Ice Universe. Tyle ma mieć ekran PO rozłożeniu, więc zanosi się na niewielki, mobilny sprzęt do pracy dla biznesu.
Znając życie te komputery będą mieć tak zwaną klawiaturę haptyczną (Halo), jak to miało miejsce w Lenovo Yoga Book, który niestety został wycofany. I rzeczywiście, brako#Y#wało interakcji, a wibracja to było za mało.
Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow opracowali metodę, dzięki której będzie można odczuć wrażenie fizycznej interakcji z hologramami, jak przeczytałem w Chip.pl. Doświadczenie takie nazwali aerohaptyką i opisali na łamach Advanced Intelligent Systems.  Urządzenie zawiera czujnik ruchu, a ruchoma dysza, śledząc dłoń, kieruje na nią strumień powietrza, dzięki czemu uzyskano wrażenie odbijania piłki do koszykówki. Nie wiadomo, czy urządzenie wejdzie do produkcji.
Jak przeczytałem w Cyfrowej RP, izraelski startup One Hour oferuje możliwość stworzenia reklamy przy pomocy technologii deepfake (coś podobnego pokazywałem w przeglądzie numer 7 – trailer z Hugh Jackmanem). Nic dziwnego, że w tym przypadku na łamach VentureBeat.com zastanawiają się nad prawem w metaverse, wskazując, że coraz więcej aktywności podejmujemy w świecie generowanym komputerowo (np. gry), a możliwości są nieskończone. Tym samym pojawiają się pytania o własność intelektualną, NFT (non-fungible tokens, np karty kolekcjonerskie w grach) oraz ochrona danych.  Odnośnie Metaverse, przygotowuję swój materiał – zapraszam wkrótce.#aero

Hakerzy i takie tam

Grupa hakerska Ragnarok wycofuje się z działalności informuje Techcrunch. W zeszłym dwunastu ofiarom wymienionym na ich stronie w darkweb, udostępniono krótką instrukcją, jak odszyfrować pliki. Jej działanie potwierdziła firma Emsisoft, która wydała również uniwersalny dekrypter dla ransomware Ragnarok.
Android.com.pl opublikował informację, że grupa aktywistów-hakerów z Białorusi znana jako Belarus Cyber Partisans zinfiltrowała rząd tego kraju, a wyniki (np. nagrania z rządowego tłumienia protestów, zrobione przy pomocy dronów)  publikuje na swoim kanale Telegram, o którym jeszcze usłyszycie podczas tego przeglądu. Łobuzy stają się idealistami?
Nie podejmę się odpowiedzi na to pytanie, lecz coraz powszechniejszym zjawiskiem w sieci stają się tzw. Bad Bots, jak donosi Komputer Świat.  Są to komputery oraz aplikacje przejęte przez hakerów i tworzące sztuczny ruch w internecie. Według raportu agencji Barracuda odpowiadają one za nawet 40 proc. aktywności w sieci. Włos się jeży nawet użytkownikom urządzeń Apple, gdyż osobie znanej pod pseudonimem MG udało się w kablu Lighting/USB-C umieścić urządzenie, które daje możliwość przechwycenia danych, takich jak hasła, jak można przeczytać na Antyweb.
Na pocieszenie warto dodać, że pojawiają się też takie inicjatywy jak ta firmy Ayden, która uruchomiła właśnie rozwiązanie służące do walki z oszustwami na platformach typu marketplace. Score (tak się nazywa program jak donosi Computerworld) jest oparte na uczeniu maszynowym, które sygnalizuje nietypowe działania i monitoruje zgodność działania platformy.

Edukacja

Warto poinformować, że w Polsce działa społeczność pod nazwą Hakersi, o czym można przeczytać w serwisie Komputer Świat. Jest to społeczność zgromadzona wokół Fundacji Sarigato. Zajmują się oni technologiczną edukacją dzieci z trudnych środowisk, prowadząc zajęcia z programowania oraz robotyki. Brawo.
Google zaprasza na wartszaty i laboratoria w ramach Google Cloud. Polecam.
P-tech, globalny model edukacyjny, który oferuje uczniom na całym świecie możliwość rozwijania umiejętności i kompetencji, prowadzony przez m.in. inżynierów IBM, coraz lepiej ma się w Polsce. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych. Uczniowie korzystają już z dobrodziejstw programu w Katowicach, Rzeszowie, a ostatnio również w Krakowie, jak informuje Radio Kraków. Kibicuję przyszłym inżynierom. I inżynierkom, oczywiście.

Oszustwa i awarie

Przyzwyczailiśmy się do ataków phishingowych. Pewną nowością, jest taki atak, w wersji głosowej. Nazywa się to vishingiem i ostatnio popularne stało się wyłudzanie danych odnośnie odbioru notebooka lub ekspresu, przeczytałem w Dzienniku Internautów. Pamiętajmy, że – choć w więlu przypadkach jakość nagrań i responsywność robotów wzbudzą naszą czujność – ta metoda ataku jest stale udoskonalana. Warto zwrócić uwagę na przerwy i podejrzaną intonację, a przy okazji zadawać wiele pytań, ograniczona liczba nagrań powoduje, że robot jest zmuszony do powtarzania się.
O ogromnym ataku DDoS (Distributed Denial of Service) informuje ComputerWorld. Atak na swojego klienta z branży finansowej, o wartości 17,2 miliona żądań na sekundę wykrył i złagodził system Cloudflare. Był to największy do tej pory wyryty atak tego typu: ruch pochodził z ponad 20 000 botów w 125 krajach na całym świecie.
Powraca również informacja o nasłuchiwaniu przez asystentów głosowych, Siri i Google. GSM Maniak donosi, że Apple mierzy się z poważnymi oskarżeniami – Siri (asystentka głosowa Apple) nagrywała prywatne rozmowy użytkowników. Już czas jakiś temu o tym samym pisał Niebezpiecznik.
Znaleziono poważną dziurę w zabezpieczeniach Microsoft Azure, poinformował IS Portal. Błąd powiązany był z wizualizatorem danych Jupyter Notebook. Możliwe było podniesienie uprawnień na kontenerze z notebookiem w taki sposób, by dostawać się do innych kontenerów lub zdobywać klucze do bazy. Część wadliwych funkcji została wyłączona. Azure informuje też klientów o rekomendacji rotowania kluczy. Odkrywcy, eksperci z firmy Wiz dostali w ramach Bug Bounty 40 000 dolarów.
Sekurak dołożył do tego informację o krytycznej podatności w Attlasian Confluence o wdzięcznej nazwie CVE-2021-26084. Podatność prawdopodobnie może być wykorzystania bez uwierzytelnienia, a finalnie daje możliwość wykonywania poleceń w systemie operacyjnym. Attlasian wdrożył rozwiązanie i poleca jak najszybciej zaktualizować usługę, jak informuje na swojej stronie.
2. września przestał działać Instagram – nie można było się zalogować ani przez aplikację, ani przez przeglądarkę. Awaria pojawiła się dwa razy i w sumie trwała kilka godzin.

Wydarzenia i rocznice

Wielka Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego odbędzie się 10. września w Filharmonii Narodowej w Warszawie w godz. 16-23. Wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Informatyczne, donosi ComputerWorld.
Na dwudziestą już konferencję cyberbezpieczeństwa CONFidence, o nazwie CONFidence Legends 2021 zaprasza Niebezpiecznik. Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 września online. Wstęp – darmowy.
W dniach 02-03.09 odbyła się w Krynicy-Zdroju konferencja CybeSec CEE Regions & Cities, poinformowało Radio Kraków. Materiały z konferencji dostępne na dedykowanym kanale YouTube.
PC Format objął patronat medialny nad konferencją dla programistów Pythona, PyTech Summit 2021, która odbędzie się 09.12.2021. Wydarzenie odbędzie się online i jest bezpłatne.
W ten weekend (12-14.09.2021) odbędzie się, w ramach Roku Lema, Festiwal „Bomba Megabitowa”. Wiele wydarzeń jest dostępnych za darmo, wejściówki do pobrania na stronie Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wybieram się, zapraszam, na relację oczami UltraSamouka w następnym tygodniu.

Coś się kończy coś się zaczyna

Wielkimi krokami nadchodzi premiera Windows 11, tymczasem Microsoft kończy wsparcie dla Windows 7 w wersji Thin PC, donosi Komputer Świat. System na starsze komputery nie będzie wspierany po 12.10.2021.
Startuje oficjalnie wsparcie dla systemu Windows Server 2022, informuje PCWorld. Microsoft udostępnił stabilną wersję systemu na wszystkich kanałach dystrybucji 2.09.2021. Okres wsparcia ma wynosić 10 lat. Umarł król, niech żyje król!
Telegram ma 8 lat, przeczytałem na Antyweb. Z tej okazji twórcy rosyjskiego komunikatora oferują pakiet aktualizacji, w tym: nieograniczona liczba widzów podczas transmisji na żywo lub czata wideo, przekazywanie wiadomości oraz przełączanie między kanałami staje się łatwiejsze. Życzę powodzenia, bardzo lubię.
Dostępna jest nowa wersja kultowej strzelanki Quake III Arena – Quake Remastered. Gra, mimo 25 lat, w odświeżonej wersji broni się wg autorów Komputer Świat. Po tylu godzinach, które marnowały moje oczy, myślę, że nie odmówię sobie przyjemności zagrania przy najbliższej okazji. W żaden Fortnite.

Ciekawostki

Z cyklu: czy świat się kończy. Spider’s Web przypomina zjawiska burz geomagnetycznych na Słońcu, które to mogą uprzykrzyć nam życie, włącznie z całkowitą tragedią, jaką byłby brak internetu.  Autor przypomina 3 zdarzenia z historii związane z tym zjawiskiem: Zdarzenie Carringtona z 1859 r. (padła sieć energetyczna w USA i elementy sieci telegraficznej, choć telegramy udawało się nadawać, wiele urządzeń się spaliło), z 1921 oraz 1989 r. (awaria zasilania w Kanadzie).
Jednorożcem określa się młode innowacyjne spółki, których wycena wynosi co najmniej miliard dolarów. W Polsce takich firm jest 0, jak twierdzi Antyweb w artykule Plaga jednorożców nad Wisłą. Brawo za tytuł, a z dziennikarskiego obowiązku: w Europie jest takich firm 60, globalnie około 500.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.