Ultrasamoukowy przegląd prasowy #10

Poniższy wpis można obejrzeć na Youtube.

Nowy Świat

Mercedes zaprezentował auto koncepcyjne z serii Vision z BCI, przeczytałem na ITVision. Auto, o nazwie Vision AVTR zostało zaprezentowane podczas targów IAA Mobile 2021. Posiada ono na wyposażeniu specjalny moduł z elektrodami zakładanymi na głowę, które po około minutowej kalibracji analizuje fale mózgowe i mierzy, gdzie użytkownik kieruje uwagę. Data wyjścia poza koncept – nieznana.
Samsung podczas targów Global Tech Korea 2021, zaprezentował ekran, który zmienia kształt w zależności od treści, podaje Telepolis. Na panelu mogą pojawić się wypukłości, co może pomóc np. niewidomym, posługującym się alfabetem Braille’a.
Microsoft testuje możliwość sterowania konsolą XBox przy pomocy pilota do telewizora, donosi serwis Instalki.pl.  Chodzi o modele serii S i X oraz telewizory z HDMI-CEC, Rodzice odetchną, bo Netflixa czy Youtuba będzie można obsłużyć przy pomocy pilota, który znają. Z ostatniej chwili – będzie aktualizacja oprogramowania firmware dla starszych konsol.
Istnieje szansa na małe komputery kwantowe, które będą działać w temperaturze pokojowej, informuje Chip. Staje się to możliwe dzięki valleyelektronice, grafenowi oraz naukowcom z Indian Institute of Technology Bombay i Max-Born Institute. Chodzi o doliny energetyczne, czyli lokalne minima w strukturze pasma energetycznego ciała stałego, wykorzystywane do kodowania, przetwarzania i przechowywania informacji kwantowej, a grafen do tej pory miał zbyt symetryczną strukturę. Tę udało się złamać przy pomocy światła. Życzę powodzenia.

Edukacja

Wyniki badań zespołu University of Pensylvania pod kierownictwem Angeli L. Duckworth (informacja z Android.com.pl) pokazują, że uczniowie uczestniczący w zajęciach zdalnych mają gorsze wyniki nie tylko w sferze szkolnej, ale też emocjonalnej i społecznej. Dodatkowo, uważali oni że są mniej zdolni. O polskiej stronie medalu wypowiada się Joanna Marteklas poprzez artykuł na Whatsnext. Liczba placówek edukacyjnych zwiększyła się o 17.5%, a Polacy popierają coraz bardziej zajęcia hybrydowe. Część zajęć w czasach lockdownu była prowadzona przez polskie narzędzie: ClickMeeting. Wprowadzono do niego ostatnio tryb Edu, o czym donosi Antyweb. Nauczyciel będzie w nim (jako jedyny) widział wszystkich uczestników, oni sami zaś będą widzieć tylko siebie i nauczyciela. Proste i genialne.

Poważnie

Na DailyWeb znalazłem nowy odcinek To tylko podcast. Autorzy: Łukasz Krebok i Adrian Jaworek rozmawiają o internecie i dostępie do niego. Pozwolę sobie wspomnieć, iż ja również informowałem o urodzinach internetu, choć nie wspomniałem iż Tim Berners-Lee założył fundację WWW Foundation walczącą o prawo dostępu do Internetu jako prawo człowieka (wywiad do obejrzenia na Youtube), o czym można przeczytać na Focus.pl. Dziękuję.
Nie cichnie wrzawa wokół Facebooka i Metaverse. VentureBeat tym razem zwraca uwagę, że młode pokolenie chętniej chce wydawać pieniądze na cyfrowe dobra (tzw. NFT, o czym mówiłem w poprzednim przeglądzie). Znów jednak – można tam przeczytać – Facebook ze swoją potrzebą kontroli nie rozumie założeń metaverse. Pozwolę sobie przypomnieć, że pierwszą swoją wyprawę do Mutliverse możecie również obejrzeć na moim kanale YouTube.
Bossware zyskuje na popularności, donosi PC Format. Tym terminem określa się oprogramowanie do zdalnego nadzoru pracowników. W kwietniu poprzedniego roku liczba zapytań o takie aplikacje wzrosła o 212%, zaś w tym roku – o kolejne 243%. Paranoja naszym hobby, jak to się kiedyś mówiło.

Bezpieczeństwo

Sekurak podaje informację o odświeżeniu OWASP Top Ten. Dokument, będący podstawową wiedzą dla deweloperów i administratorów aplikacji sieciowych, ostatnio wydany był w 2017 roku.
Podatności BrakTooth zostały wykryte w dużej liczbie wiodących podzespołów bluetooth, w tym od: Intela, Qualcoma, Texas Instruments czy Infeneona, donosi Spider’s Web. Łącznie chodzi o 1400 odmian chipsetów elektroniki użytkowej, a lista podatności obejmuje 16 różnych podatności.
Kod źródłowy ransomware’a Babuk wyciekł do sieci, informuje Sekurak. Powodem jest śmiertelna choroba dewelopera, zaś autentyczność potwierdził Kevin Beaumont na Twitterze. Najbardziej spektakularnym atakiem przy pomocy Babuka był ten na główną jednostkę policji w Waszyngtonie. Jeden z operatorów grupy stworzył również forum RAMP, które na celu ma… zrzeszanie autorów ransomware. Na szczęście już zamknięte.
O informacjach zbieranych i publikowanych przez grupy hakerów zajmujących się ransomware można przeczytać za pośrednictwem ComputerWorld. Powołując się na raport „jednej z firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem” (prawdopodobnie chodzi o norweski raport „The Ransomware-as-a-Service economy within the darknet”) wskazują że najbardziej poszukiwane są informacje o danych logowania i słabych punktach obrony.  Dodać warto, że ransomware to również temat przewodni aktualnego numeru Młodego Technika, który mam zamiar przeczytać i przedstawić.

Wpadki

Również Sekurak infomuje o wpadce dewelopera trojana bankowego TrickBot. Opierają się na informacji z Departamentu Sprawiedliwości w USA. Alla Witte (l.55) został zatrzymany, gdyż ucieczkę do Rosji uniemożliwiła mu sytuacja związana z COVID-19 (lockdown) i… nieważny paszport. Kevin Mitnick był ostrożniejszy i to bez internetu:).
Wpadkę zaliczył również ProtonMail – do tej pory jeden z najbezpieczniejszych klientów pocztowych. W sieci zawrzało, a sprawę wyjaśnia dość dokładnie Benchmark. Firma udostępniła bowiem IP użytkownika (zbiera te dane zgodnie z prawem Szwajcarii), wezwana nakazem sądowym. Żądań o udostępnienie danych odrzuciła w tamtym roku 750 (na 3,5 tys.). Jeśli chodzi o tożsamość, przedstawiciele firmy twierdzą, że nie mają dostępu do tożsamości klientów, wiadomości email czy nawet metadanych.
Algorytmy AI Facebooka po obejrzeniu filmu z czarnoskórymi mężczyznami proponowały… kontynuowanie oglądania filmu o naczelnych, donosi Android.com.pl. Platforma zareagowała szybko, wyłączając algorytm oraz przepraszając na łamach New York Times. Warto przypomnieć że 4 lata temu podobna wpadka zdarzyła się Google, który takichże mężczyzn rozpoznał jako „goryle”.
Jakby tego było mało, Antyweb informuje, że moderatorzy WhatsApp czytają wiadomości użytkowników. Serwis powołuje się na raport Propublica, który jednoznacznie wskazuje że istnieje firma, której algorytmy przekazują wiadomości około 1000 moderatorom aplikacji. A miało być szyfrowanie end-to-end.
Ten sam serwis donosi o aferze politycznej w Kenii. Jak wynika z raportu Mozilla Foundation, influencerom płacono… 10-15 dolarów dziennie za sianie dezinformacji i poparcie kontrowersyjnej inicjatywy prezydenta Building Bridges Initiative. Zidentyfikowano 20 000 tweetów i retweetów wysłanych z 3,742 kont i 11 hashtagów. Wiele kont Twitter już zbanował.
Głośno w sieci (np. informował o tym Rootblog)o budziku w systemie Android. Chodzi o brak akcji po nadejściu ustawionego alarmu. Winiono za to tryb Nie przeszkadzać, Google za pośrednictwem Reddit ogłosiło poprawkę. Okazało się, że problem dotyczy użytkowników, którzy korzystają z dźwięków Spotify jako alarmu, podaje GSMmaniak. Obie firmy zapowiedziały stosowną aktualizację.

Wydarzenia

W dniach 29-30.09 online będzie odbywać się konferencja LeanIX Connect Summit 2021. Zapisy są darmowe.
Trwa festiwal „Bomba Megabitowa”. Przygotowuję swoją relację.
Igrzystka Wolności 2021 „Nowa umowa społeczna” odbyły się 10-12 września w Łodzi. Wśród zaproszonych byli .min. Yuval Noah Harari i Jessica Bruder. Patronat medialny pełnił Spider’s Web. Materiały do obejrzenia na dedykowanym kanale Youtube lub w podcastach.
Odbyła się Just Join Olympics Sopot 2021, poinformował DailyWeb. 3 września na Stadionie Leśnym w Sopocie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady dla programistów rywalizowali oni w konkurencjach takich jak: rzut dyskiem twardym, pchnięcie monitorem czy sprint z laptopem. Relacja na kanale YouTube firmy Just Join.

Na koniec

Whatsnext przywołał pracę Nicka Bostroma, profesora Uniwerystetu Oksfordzkiego pod tytułem Czy żyjemy w symulacji komputerowej?. Praca pochodzi z 2003 roku, zaś 14 lat później grupa fizyków postanowiła sprawdzić tę tezę przy pomocy tzw. eksperymentu podwójnej szczeliny (chodzi o przepuszczanie przez nie fotonów). Nie podejmę się wytłumaczenia szczegółów eksperymentu, za to tym, którym mocno kojarzy się to z filmem Matrix, pragnę poinformować, że powstała 4 część: Matrix: Resurrections. Tym, którzy wolą pozostać na Youtube: link. Pójdę do kina.
T-Mobile zaczyna akcję Magentowe Lasy, donosi Telepolis. Sam operator udostępnił informację prasową o projekcie, który – w skrócie – polega na tym, by rezygnować z faktur papierowych, za każde dwie kartki zostanie posadzone drzewo. Łącznie ma być ich 100 000. Oferta skierowana jest do klientów biznesowych. Lubię takie akcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.