UltraSamoukowy Przegląd Prasowy 11

Uwaga: notka jest dostępna w formie materiału na YouTube

Nowy Świat
Nie tylko zginane, ale również zwijane ekrany ma zamiar produkować HiSense, informuje Komputer Świat. Firma pochwaliła się modelem ze zwijanym ekranem wykorzystującym technologię laserową. Urządzenie ma 77 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K UHD. W sprzedaży są już laserowe telewizory firmy (można obejrzeć 100 calowy model na YouTube), ten ma trafić do sprzedaży do końca roku. Ich sprzedaż zresztą rośnie wg agencji TASS.
W tym samym serwisie znalazłem bardzo ciekawy artykuł odnośnie metaverse, które przewija się co jakiś czas podczas moich przeglądów. Ciekawe opracowanie, interesująca wizja. Z przyjemnością przeczytałem i zapraszam do przeczytania.
Laser w modzie, bo takież wycieraczki firmy Tesla zostały właśnie opatentowane, można przeczytać w Whatsnext. Patent dotyczy systemu wykorzystującego lasery do czyszczenia szkła nie tylko szyb, ale również szklanych osłon kamer. Są spekulacje, że system trafi do modelu Cybertruck, który widocznych wycieraczek nie ma. Model, w cenie od 40 do 70 k $, już w sprzedaży, choć produkcja rozpocznie się w 2022.
Ten sam serwis donosi o opracowaniu przez naukowców z Brown University systemu, który potencjalnie może doprowadzić do rewolucji na poziomie mózg-komputer. Posłuży się przy tym setkami mikrochipów rozmieszczonych bezpośrednio na powierzchni mózgu lub w jego tkankach, które mogą pomóc osobom z urazami mózgu lub kręgosłupa. Odkrycie zostało ogłoszone na łamach Nature Electronics. Aktualnie chipy, wielkości ziaren soli, testowane są na szczurach.
Ludzie bez obaw mogą za to używać wynalazku polskiej studentki, Angeliki Kopcińskiej, samodezynfekującego się krzesła, przeczytałem w Gazecie Krakowskiej. Prototyp został wykonany w ramach pracy dyplomowej. W siedzisku znajduje się czujnik nacisku, dezynfekcja zaczyna się po 10 sekundach od wstania z krzesła. Szczegóły na stronie Politechniki Krakowskiej. Brawo!

Nie tylko Apple

Apple ogłosiło nowe modele w swojej ofercie, podczas konferencji WWDC 21. Bardzo krótkie i rzeczowe podsumowanie na Antyweb. Z wrodzonej przekory postanowiłem pokazać kilka innych sprzętów ogłoszonych w tym tygodniu. Logitech np. promuje odbiornik LogiBolt USB, który wg opinii w Spider’s Web doskonale sprawdzi się w pracy hybrydowej. Jest to odbiornik, do którego można podłączyć do 6 urządzeń bezprzewodowych, które z komputerem połączą się przez protokół o tej samej nazwie (bez USB). Do tego np, można podpiąć słuchawki Logitech G435, które nadają się do pracy, grania i rozmów przez telefon. Cena LogiBolt: 60 PLN, słuchawek: ponad 300 PLN (ok. 80 dolarów).
Powraca moda na smart okulary. Telepolis informuje, że Xiaomi pokazało koncept Xiaomi Smart Glasses. Gadżet ma oferować powiadomienia, nawigację, telefon oraz robienie zdjęć, co firma pokazuje w tym filmie. Warto przypomnieć, że wszystko zaczęło się od niewypału pierwszych okularów Google, czy Facebooka, który we współpracy z Ray-Ban pokazał podobny produkt tydzień temu. Ten produkt istnieje (kosztuje 399 $) i pozwala nagrywać, odbierać połączenia oraz słuchać muzyki. Porównań oszczędźmy.

Bezpieczeństwo

Polska zamyka trzecią dziesiątkę europejskiego rankingu cyberbezpieczeńtwa firmy Check Point, podaje Interia Biznes. W sierpniu polscy użytkownicy doświadczyli prawie dwukrotnie więcej prób ataków niż użytkownicy z Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z najniższych pozycji naszego kraju (spadek o 6 pozycji), wyprzedzają nas m.in. Ukraina (26) czy Białoruś (24).
Z Jasminy, aplikacji politycznej ruchu Szymona Hołowni, można było masowo pobierać adresy email, informuje Niebezpiecznik. Dziurę, związaną z oprogramowaniem Jitsi (nie zostały spełnione wymogi licencji Apache), załatano.
Microsoft udostępnił łatkę krytycznej podatności w Microsoft Office (CVE-2021-40444), informuje Sekurak. Umożliwiała ona zdalne wykonanie kodu na urządzeniu ofiary, a Microsoft w najnowszym Patch Tuesday łącznie  naprawił aż 60 błędów bezpieczeństwa, w tym 16 umożliwiających zdalne wykonanie kodu oraz 27 pozwalających atakującemu na eskalację uprawnień.
Ten sam serwis informuje o podatności Snapchata, która pozwalała zalogować się na dowolnego użytkownika, znając tylko jego nazwę. Badacz za zgłoszenie podatności otrzymał nagrodę $25 000.

Media społecznościowe

Użytkownicy Facebooka klikają częściej w fikcyjne wiadomości niż rzetelne informacje – podaje The Verge. Opierając się na doniesieniach Washington Post, wskazują że posty z fake newsami miały 6 razy więcej polubień, udostępnień i interakcji niż artykuły z rzetelnie sprawdzonymi informacjami. Dezinformacja, wg dr Rebekah Tromble ma się dobrze, tym bardziej, że – jak można przeczytać na Antyweb – Facebook dezinformował… badaczy dezinformacji. Serwis obiecał przejrzystość i dostęp do wszystkich interakcji użytkowników, by śledzić rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji. Okazało się, że dostarczone dane dotyczyły jedynie połowy użytkowników w USA. Facebook przeprosił, obiecując dostarczyć pozostałe dane. Ten młyn, obawiam się, miele jednak na tyle wolno, że nie wiadomo kiedy czas nadejdzie.
Instagram (również należący do Facebooka), negatywnie wpływa na kondycję psychiczną młodych ludzi, donosi Business Insider. Serwis znalazł się na szczycie niechlubnego rankingu #StatusofMind, opracowanego przez  The Royal Society for Public Health. Powoduje on zaburzenia snu, a co gorsza – zaburza również obraz własnego ciała i wpływa negatywnie na samoakceptację. Doceniono jednak że plaforma daje przestrzeń do wyrażania siebie. Raport do przejrzenia i ściągnięcia stąd.
PC Format informuje o dwóch kolejnych dochodzeniach przeciw TikTokowi. Irlandzka Komisja Ochrony Danych zbada przetwarzanie danych osobowych przez firmę ByteDance (właściciela TikToka) w kontekście ustawień platformy dla użytkowników poniżej 18. roku życia i środków weryfikacji wieku dla osób poniżej 13. roku życia, a także przekazywaniem przez firmę danych osobowych do Chin i przestrzeganiu prawa UE w tym zakresie. I może już dość na dziś.

Oldskul

Nie żyje Sir Clive Marles Sinclair – donosi Android.com.pl. Twórca kultowego komputera ZX Spectrum zmarł w wieku 81 lat po długiej chorobie. Był on również twórcą pierwszego masowo produkowanego kalkulatora, lecz to komputery ZX80 z roku 1980 (sprzedano 50 tys. egzemplarzy), ZX81 i właśnie ZX Spectrum, kosztował zaś mniej niż 100 funtów. Z szacunkiem wspominam o tym wielkim człowieku, był czas gdy posiadanie tego komputera było moim marzeniem.
Kiedyś komputery przetwarzały instrukcje wydawane za pomocą kart perforowanych. Ten stan zmienił się w 1971 r, przypomina PC Format. W tym roku inżynierowie koncernu IBM skonstruowali napęd FDD (floppy disc drive) – na początkowo ośmiocalowe o pojemności 80 kB. Mnie współczesne dyskietki miały 3,5 calowy talerz i pojemność 1,44 MB, co ciekawe, wciąż do kupienia.
Pozostając przy wspomnieniach, Spider’s Web wspomina historię powstania pierwszej kamery internetowej. Jeden z pracowników Uniwersytetu Cambridge, James Quentin Stafford-Frazer, pracujący wcześniej w Olivetti, odchodząc z firmy zabrał kamerę, której użył, by monitorować… dzbanek do kawy. Obraz miał 128 x 128 pikseli i był czarno – biały. Tu go widać. Wspomnienia Stafford-Frazera można zobaczyć na Youtube.
W tymże serwisie eksploracja opuszczonych miejsc cieszy się dużą popularnością, stąd grupa youtuberów Cheap Finds Gold Mines znaleźli w opuszczonym domu gry, kasety VHS oraz czasopisma o wartości 100 K $. Wśród nich klasyki na Nintendo Game Cube, PlayStation 2 i XBOX 360. Całość odkrycia można zobaczyć tutaj.
A skoro już na metapoziomie: na YouTube można zobaczyć za darmo pierwsze cztery sezony Transformers. Całość dostępna na kanale Hasbro Pulse.

Wydarzenia

Zakończył się Festiwal Bomba Megabitowa. Relacja Okiem UltraSamouka – już gotowa. Gotowe są również oficjalne relacje na stronie Vimeo: najdłuższa, również na stronie oficjalnej, średnia (ponad 10 godzin) oraz najkrótsza (5 godzin).
W tym tygodniu w piątek (24.09.2021) w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców. Nauczony doświadczeniem poprzednich lat – serdecznie zapraszam.
MWT Solutions zaprasza na jedną z największych konferencji o zarządzaniu w IT – ManageEngine Forum 2021. W dniach 30.09-01.10 odbędzie się ManageEngine Forum 2021. Pozostały jeszcze bilety online. Informację podaję za Antyweb.
Październik będzie Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. W związku z tym będzie zorganizowanych mnóstwo atrakcji, np Sekurak z tej okazji obniża koszty niektórych szkoleń. Na uwagę zasługuje na pewno dział Resources, w którym materiały są z poprzedniego roku, aczkolwiek warte zajrz#tidienia.
W poprzednim przeglądzie mówiłem o OWASP Top Ten. Na Pepper.pl znalazłem okazję z webinarem Sekuraka: Wprowadzenie do OWASP Top Ten (edycja 2021). Można oszczędzić 135 PLN.
VentureBeat informuje o konferencji Low-Code / No Code Summit: Enabling Enterprise Agility. Wydarzenie będzie dostępne online 13.10.2021 (czasu pacyficznego), w godzinach 17.00-02.00 (już 14.10 naszego czasu).
Intel Extreme Masters, popularne wydarzenie e-sportowe powraca do Katowic. Impreza odbędzie się w Spodku w Katowicach, 25-27 lutego 2022. Sprzedaż biletów (najtańszy kosztuje 95PLN) rusza 23.09.

Różności

Rozy ma 22 lata, 171 centymetrów wzrostu, a jej hobby to surfing, deskorolka i bieganie. Wygenerowała za to ponad 11 milionów odsłon w serwisie YouTube oraz o ponad 100 dochodowych kontraktów reklamowych, w tym 8 na wyłączność. Rozy jest również projektem Sidus Studio X i przyniesie mu do końca roku 850 k $. Informacja za Rootblog. Kurtyna.
Właściwie to jeszcze nie kurtyna, dotarłem do raportu firmy Tidio (dzięki serwisowi Instalki.com.pl), zajmującej się chatbotami. To że ludzie boją się AI nie jest niczym nowym (np. 78% uważa, że SI byłaby wykorzystywana do szerzenia dezinformacji) to respondenci Twilio – niekoniecznie. Np 57 % pytanych nie ma nic przeciwko temu, by SI kontrolowała loty. Nowe w tym badaniu j

#sekurak

est pytanie o seks, iż około 42% (z 1200 respondentów) byłoby skłonnych uprawiać seks z robotem (z czego 48% to mężczyźni, 33% – kobiety), zaś zaskakuje, iż 43% mężczyzn i 33% kobiet byłoby otwarte na związek z robotem. Teraz kurtyna.
Na koniec pozytywnie. Jeśli wybieracie się do MediaMarkt, za10 przysiadów firma przekaże 10 PLN dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które prowadzi świetlice środowiskowe na terenie całego kraju. Aby wziąć udział w akcji Pomaganie jest cool, trzeba między 15.09 a 15.10 zrobić zakupy za 100 PLN. Na uczestników czekają nagrody: abonamenty aplikacji Fitkiddo i kody rabatowe w Intersport. Informacja za Spider’s Web. Świat, być może, nie jest jeszcze stracony.

4 thoughts on “UltraSamoukowy Przegląd Prasowy 11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.