UltraSamoukowy Przegląd Prasowy 12

Wpis można również obejrzeć na YouTube. Zapraszam na zakładkę „YouTube”” lub mój kanał.

Nowy Świat

Naukowcy z Northwestern University stworzyli projekt skrzydlatego mikrochipu wielkości ziarnka piasku, informuje PurePC. Urządzenia, takie, z powodu niewielkiej wagi, mogą być przenoszone przez wiatr i służyć np do wykrywania zanieczyszczeń powietrza, chorób przenoszonych drogą powietrzną i skażenia środowiska, same będąc wykonane z materiałów biodegradowalnych. Jak to działa, można zobaczyć na stronie unwersytetu lub YouTube. Całość opisano też na łamach czasopisma Nature. Niesamowite.
Apple pracuje nad wykrywaniem wczesnych objawów depresji, stanów lękowych i zaburzeń funkcji poznawczych, donosi Tabletowo. Projekt, na telefony iPhone i zegarki AppleWatch, rozwijany jest dwutorowo: z Uniwersytetem Kalifornijskim (projekt Seabreeze) i firmą farmaceutyczną Biogen (Pi).  Do badania będą używane dane z kamer, wyświetlaczy i mikrofonów. I pomyśleć, że kiedyś na podobny pomysł wpadłem;)
Lasery wciąż w modzie: tym razem posłużyły do stworzenia połączenia internetowego między Brazzaville i Kinszasą w Afryce, podaje Chip. Oba miasta są oddziela rzeka Kongo, dlatego trudno o użycie kabli, choć to około 5 km.  Łączność opiera się na wiązce laserowej kierowanej w odbiornik (lustro). W ciągu 20 dni połączenie internetowe dostarczyło prawie 700 TB danych z prędkością do 20 Gb/s przy 99,9% dostępności. Jest to część projektu Taara, prowadzonego przez firmę X, podlegającej Alphabetowi, który należy (?) do Google.
DuckDuckGo, firma, która stworzyła moją ulubioną wyszukiwarkę, kompensuje emisję CO2 – firma jest już „negatywna węglowo”, przeczytałem w Komputer Świat. Kompensacja DuckDuckGo to m.in. bezpośrednia emisja, a także emisje pośrednie, czyli wynikające z np. kupowania energii oraz z produktów lub usług. To ważne, biorąc pod uwagę ile śmieci generują bitcoiny (oraz ile energii potrzeba na ich wydobycie). Wg Instalki.pl każda transakcja przy wykorzystaniu bitcoina wygenerowała około 272 gramy e-odpadów czyli tyle ile dwa iPhone 12 Mini.

A w Polsce…

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu szukają mikroorganizmów „zjadających” plastiki, donosi Android.com.pl. Projekt dr. Piotra Biniarza z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr dotyczący biotechnologicznego rozkładu mikroplastików zdobył dofinansowanie z programu SONATINA 5 w wysokości 1,1 mln złotych, jak można przeczytać na stronie uczelni. Brawo!
Bydgoska PESA pochwaliła się prototypem lokomotywy na wodór – informuje Business Insider. Pokaz odbył się 21.09 w Gdańsku podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TrakoTo drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Relacja z targów dostępna na kanale WojtoPKP (YouTube).
Aero2, operator Bezpłatnego Dostępu do Internetu  i usługi prepaid wRodzinie, zostanie włączony do Polkomtelu, podaje Telepolis. Jako że Polkomtel, operator sieci Plus, był już wcześniej właścicielem 100% udziałów Aero2, połączenie odbędzie się w trybie uproszczonym.
W USPP#2 informowałem, że Dariusz Szpakowski nie wystąpi w grze FIFA 22. Oficjalnie już, zastąpi go Tomasz Smokowski, znany z transmisji Canal+ i Kanału Sportowego, przeczytałem w Komputer Świat. Będzie on komentować mecze z drugim dotychczasowym komentatorem: Jackiem Laskowskim. Nie gram, więc nie komentuję. Próbki można posłuchać tutaj (źródło: KŚ).

…Przekręty

Pojawiła się nowa odmiana oszustwa „na mObywatela” bądź „na wygraną w loterii szczepionkowej” donosi Spider’sWeb. Treść wiadomości – rozsyłanej przez emaile i SMSy – różni się, lecz zawsze kończy się prośbą o pobranie aplikacji mObywatel. Kliknięcie w link powoduje uruchomienie witryny łudząco podobnej do sklepu Play, dlatego pojawiły się oficjalne wezwania do pobierania aplikacji TYLKO ze sklepu Play, lub AppStore. Do czego dołączam.
Przed podobnymi oszustwami przestrzega również Komputer Świat, wskazując popularne ostatnio przekręty przez SMS. Są to: „na portfel” („Mam zdjęcie portfela, czy to pana?”), „na kwarantannę” („Zostałeś skierowany na kwarantannę”) czy „na prąd” („Zaplanowano odcięcie energii elektrycznej!”). W ten sposób przestępcy chcą otrzymać tzw. wrażliwe dane osobowe (hasło, numer konta czy numer PESEL). Klikanie w podejrzane linki łączy się z dużym ryzykiem, podobnie jak linki z wiadomości od nieznanego nadawcy lub z sensacyjną treścią („Wygrana” itp.). Co również ja pozwalam sobie przypomnieć.
Kolejnym typem takiego oszustwa jest sposób „na Netflix”, informuje Telepolis. Opierając się na danych z firmy Bitdefender, serwis wskazuje lawinowy wzrost ataków phishingowych wymierzonych przeciwko użytkownikom popularnego serwisu streamingowego. Wiadomość zawiera informację o niezapłaconym abonamencie, po czym historia jest ta sama, co wcześniej – fałszywy link i przekierowanie na fałszywą stronę Nextflixa. Znów zalecam ostrożność.
Przekręty nie omijają zresztą wielkich graczy: Bankier.pl informuje o fałszywej stronie Alior Banku czy podszywanie się pod komunikację ING Banku Śląskiego związaną z serwisem Vinted, a jeszcze wcześniej o wyłudzaniu danych kart serwisu OLX. Mechanizm jak wyżej. Nie tylko zresztą dotyczy to banków czy popularnych serwisów sprzedażowych – Niebezpiecznik informuje o wycieku danych osobowych klientów Taurona. chodzi o aplikację Mój Tauron, w której po zalogowaniu widać było dane osobowe innych użytkowników korzystających z usług operatora. Jest to już drugi wyciek danych tej firmy, poprzedni miał miejsce we wrześniu, kiedy to wykradziono dane osobowe, w tym nagrania rozmówPod tym linkiem zresztą całe mnóstwo historii o różnych wyciekach w tym roku. Skala przerażająca.

Sztuczna (?) inteligencja

Wielka Brytania chce się stać potęgą w zakresie AI, donosi serwis Instalki.pl. Rząd opublikował dziesięcioletni plan National AI Strategy. Obejmuje on różne programy i inicjatywy, np. granty na badania naukowe ulepszające i optymalizujące konkretne technologie, edukację społeczeństwa oraz bezpieczne wykorzystanie technologii. Jest to odpowiedź na  National Artificial Inteligence Initiative (USA) czy Chin, które wg Business Insider wyprzedzają w tej kwestii Stany.  Warto przypomnieć, że w Polsce Polityka rozwoju AI została przyjęta ponad pół roku temu, a sam dokument można zobaczyć tutaj.
W ostatnim odcinku AI Show na Channel 9 prezenter, Seth Juarez ogłosił zwycięzców konkursu OpenCV AI Competition 2021: zostali nimi Cortic Tigers za rozwiązanie: Szersze wprowadzanie AI przez OAK-D (idea nieco podobna do Seeing AI). Wyróżniono również dwa inne zespoły: Caleta (za system telemonitoringu wcześniaków) i Cerebros (za wózek inwalidzki nowej generacji). Wszystkie rozwiązania do obejrzenia na dedykowanym kanale YouTube. Gratuluję!
Zachęcam do przeczytania artykułu na Spider’s Web pt.Zapamiętaj tę nazwę. GPT-3 pisze jak pisarz i programuje jak programista. Zabierze ci pracę. Mowa w nim o Generative Pre-trained Transformer 3, niesamowitej maszynie autorstwa OpenAI. Możliwości i umiejętności (np pisanie tekstów literackich) ładnie ujęto w serwisie TrafficWatchdog. Wracając jednak do materiału Spider’s Web, warto go przeczytać, choćby z powodu przytoczonych w nim artykułu z New York Times, a nawet oryginalnego „wystąpienia” w Guardian. Jest on również – mimo nieco przerażającego tytułu – dość wyważony i dobrze wychwytuje różnicę między „umiejętnościami” (tym co da się wytrenować) i świadomością (której nie da się nauczyć). Pozwolę sobie przytoczyć podsumowanie: GPT-3 pokazuje, że Sztuczna Inteligencja wymaga coraz poważniejszych mechanizmów regulacyjnych. Ich rolą nie powinno być hamowanie prac nad tą dziedziną, ale minimalizowanie społecznych lęków, nawet gdy te czasem bywają przesadzone. Właśnie.

Kulturowa rewolucja

W świetle powyższego nie dziwi, że automatyzacja obsługi klienta ma się dobrze, jak można przeczytać w Dzienniku Internautów. Według ekspertów kluczow był rok 2020 i sytuacja związana z pandemią, co przyspieszyło rozwój tego segmentu o ok. 7 lat. Jak można przeczytać w raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do 2025 r. wartość globalnego rynku AI wzrośnie do przeszło 190 mld dolarów. Jak dodaje Kamil Bargiel z SentiOne: Do 2024 r. liczba asystentów głosowych ma osiągnąć 8,4 mld, czyli więcej, niż wynosi populacja całego świata. Mówi szef polskiej firmy, który mnóstwo z tych botów dostarczy.
Dalej jeszcze idzie w tej wizji KomputerŚwiat, zadając pytanie, czy filmy, książki i teledyski staną się grami. Zaczyna się od felietonu Tylera Cowena Jak gry zmienią ludzkość, jaką znamy, który jest mocną osią artykułu. Znów – pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój (i sprzedaż) gier, więc nie dziwi, że coraz więcej artystów bierze się za ich tworzenie (czy – precyzując: części, np muzyki), bo to bardzo popularne (i dobrze płatne) zajęcie. Przykłady w artykule. Polecam.
Z drugiej strony nieco uspokaja informacja z Antyweb, że Amazon postanowił wydać dwie nowe wersje Kindle Paperwhite 5. Wersja standardowa będzie mieć większy i jaśniejszy ekran oraz mocniejszą baterię, a przede wszystkim będzie wyposażona w wejście USB-C. Nieco droższa Signature Edition dodatkowo będzie mieć czujnik jasności otoczenia oraz możliwość ładowania bezprzewodowego. I na tyle zmian w stosunku do tradycyjnego (mam Kindle4) czytania jestem w stanie się zgodzić.

Wydarzenia

Gala wręczenia Emmy za nami, informuje Komputer Świat. Aż 44 statuetki trafiły do Netflixa, największą wygraną: The Crown, nominowana w 63 kategoriach, zdobywając 21 statuetek, m.in. za najlepszy serial dramatyczny. Jako że kategorii jest aż 119, pozwolę sobie tylko wspomnieć , że film bliski mi ideologicznie, The Social Dilemma (o czym informowałem przez Instagram), otrzymał 2 statuetki. Warto wspomnieć że jest on wciąż dostępny za darmo na YouTube. Gratuluję wszystkim zwycięzcom, przede wszystkim zaś twórcom wspomnianego Dylematu Społecznego.
13.10 o 10 rozpocznie się konferencja Check Point Experience. Rejestracja jest darmowa.
Samsung ogłosił nabór do programu Solve for Tomorrow. Zapisy trwają do 20.09.2021. Informację podaję za WhatsNext.
Konferencja Microsoft Ignite odbędzie się w dniach 2-4.11. Zapisy już są możliwe. Na moim kanale YouTube przewodnik, jak się zapisać i co już wiadomo.

Bez komentarza
O połączeniu perfum i technologii donosi Benchmark. Paco Rabanne wydał bowiem perfumy Phantom – w kształcie robota. W zakrętce (głowie) tegoż znajduje się czip NFC, który użytkownika ma zabrać do świata Phantom (czyli na tę stronę). Ta oferuje trzy funkcje: generator playlisty (boombot), filtr na Instagram (Phantom Philter) i naukę tańca w AR (Phantom dance). Producent twierdzi że będzie więcej funkcjonalności. Sam zapach: cytrusy z dodatkiem lawendy i wetywerii. Czy to warte około 500 PLN? Miało być bez komentarza.
NFT (Non Fungible Tokens), które pojawiają się już od jakiegoś czasu w moich relacjach, coraz popularniejsze. Jak informują WirtualneMedia. Piosenkarka Dorota „Doda” Rabczewska zapowiedziała, że będzie sprzedawać części skanu 3D swojego ciała w formie tokenów NFT. Jest to, w jej opinii, plan inwestycyjny, gdyż wartość tokenów będzie rosła wraz z jej popularnością. Zapisy (z dziennikarskiego obowiązku) tutaj, całość i tak wyprzedana.

 

One thought on “UltraSamoukowy Przegląd Prasowy 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.