UltraSamoukowy Przegląd Prasowy 13

Uwaga! Notka dostępna w formie materiału na YouTube na moim kanale oraz tu, na stronie.

Nowy świat

Dziś zacznę nietypowo – od niekoniecznie informacji (szyk zamierzony). Zapewne wiele/wielu z Was zastanawiało się, jakto jest, że Internet działa. Otóż, dzięki Jakubowi Mrugalskiemu otrzymuję interesujący newsletter pt. #UnknownNews, stąd pozwalam sobie podzielić się następującym widokiem.  Co prawda, przekręca się to nieco dziwnie, tym niemniej sama wizualizacja sieci kabli ciągnących się po  dnach mórz i oceanów jest imponująca. Szkoda, że autor nie dodał granic państw i kontynentów, choć można sprawdzić dowolną nazwę kabla.:) Przy okazji polecam wystąpienia Andrew Bluma odnośnie fizycznej strony internetu. Przez moment (ok. 7 minut przed końcem) pokazuje on jak taki (z wizualizacji) kabel wygląda. A sama prezentacja, jak to zwykle na TED – warta obejrzenia.

WhatsNext podaje informację, że chińscy naukowcy z tamtejszej Akademii Nauk przeprowadzili przemianę CO2 w… skrobię i to wydajniej, niż to możliwe w przypadku takiej ekstrakcji z roślin. Ten polisacharyd jest ważnym składnikiem żywności, a także np. papieru, więc masowa produkcja mogłaby rozwiązać np. problem głodu. Potencjalny przełom opublikowano również na łamach Nature.
W USSP#11 mówiłem o okularach AR produkcji Xiaomi i Facebooka. Ars Technica donosi o projekcie okularów Nreal Air, które – w przeciwieństwiedi w/w – nie oferują żadnych możliwości interakcji z otoczeniem czy smartfonem. Sprzęt ma pozwalać na oglądanie materiałów na YouTube, a że nie oferuje opcji sterowania (np. za pomocą śledzenia dłoni), jest lekki (77 g) i wygląda jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Wirtualny ekran może mieć 201 cali (z odległości 6 m). W sam raz do oglądania w parku. Okulary mają być dostępne od grudnia podobnie jak informacja o cenie. Aktualny model: Nreal Light (wyglądający na dużo bardziej skomplikowany), kosztuje 600 dolarów.

Chip podaje informację o projekcie naukowców z Rice University: specjalnej obręczy na głowę, która ma monitorować i regulować przepływ płynu mózgowego podczas snu. Chodzi o zapobieganie tzw. mgle mózgowej, ktora pojawia się np w wyniku nieodpowiedniej ilości snu. Projekt prowadzony jest na zlecenie armii amerykańskiej.

VR

Za pośrednictwem UnknownNews można już dziś przeczytać opowieść Paula Tomlinsona pracującego od kilku lat w wirtualnej rzeczywistości przez aplikację Immersed.  Więcej na samym blogu Immersed Team. I – co mogę powiedzieć, warto to przeczytać, by zobaczyć potencjał w technologii VR. Temat na pewno to zgłębienia.
Na razie, jak bohater wcześniejszej historii, używam co prawda Oculus Quest 2, ale z zainteresowaniem przeczytałem na Android.com.pl, że Valve rozważa stworzenie takiego samego (w sensie bezkablowego) zestawu. Będę na pewno śledzić ten temat.

VentureBeat poinformowało, że pozew złożony przez National Music Publishers Association (NMPA) przeciwko Roblox został oddalony. Chodziło o kwotę 200 mln $ za naruszenie praw autorskich. Serwis/gra niedawno rozszerzył/a swoją ofertę muzyczną o Listening Parties — strumienie muzyczne w grze, przez które artyści mogą pochwalić się swoją pracą, zawierając własne umowy z Robloxem. Podobną ugodę NMPA podpisała również z serwisem Twitch.

Swoje koncerty organizuje również Fortnite, dodaje DailyWeb. Epic Games ogłosił serię imprez Dźwięk (Soundwave series). Pierwszy wystąpi Mohamed Hamaki, egipski piosenkarz i aktor, a firma zapowiada również występy: Tones and I, Emicide, Gena Hoshino  oraz Ayi Nakamura. Dotychczas gracze mogli obejrzeć: Travisa Scotta, Arianę Grande oraz Marshmello. I na profilu tegoż twórcy polecam fragment dla ciekawych, jak to się odbywa.

Wirtualne koncerty odbywają się już czas jakiś w „prawdziwym” VR. Np. dla właścicieli Oculusa, w „zagrał” koncert m.in. mistrz Jeana Michaela Jarre’a. Wygląda na to, że branża koncertowo-muzyczna, adaptując się do pandemicznych obostrzeń, najlepiej poradziła sobie z Metaverse. Na które, wg doniesień serwisu Whatsnext, cytując Andrew Boswortha (wiceprezesa oddziału Facebook Reality Labs) i Nicka Clegga, ( tamże wiceprezesa ds. Globalnych i Komunikacji) poczekamy jeszcze kilkanaście lat, zaczynając od 50mln $. I to tylko od Facebooka.
Na polu przenoszenia życia do świata wirtualnego, również Polska będzie mieć swoje dokonania, podaje DailyWeb.  Na bazie łączności 5G, Omniview, poski start-up założony przez Firuzę Piechucką i Maję Raczkowską pracuje nad narzędziem do „przeteleportowania” widza na areny sportowe i wydarzenia kulturalne. Poza zapowiedziami m.in. Telepolis, WhatsNext czy Ericsson nie znalazłem wiele konkretów.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja trafia pod strzechy. Serwis rytr.me pozwala napisać za jej pomocą dowolny tekst. Wystarczy podać typ dokumentu (np. ogłoszenie o pracę), słowa kluczowe i maszyna tworzy. Podobno obsługuje język polski, niestety nie miałem okazji jeszcze spróbować. Informację podaję za UnknownNews.

W Ultrasamoukowym Przeglądzie Prasowym #2 informowałem, (dzięki Dziennikowi Internautów) że Google ma zamiar zastąpić algorytm wyszukiwania BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) nowym, potężniejszym narzędziem MUM (Multitasking Unified Model). Google podaje dalsze szczegóły na swoim blogu. Algorytm ma sobie radzić w sytuacjach, gdy ciężko opisać coś słowami ( wyszukanie tego samego wzoru, np. by części garderoby do siebie pasowały) oraz korzystać z nowego trybu wyszukiwania „pokaż i zapytaj” (np. gdy zepsuł się rower). Osobiście jestem najbardziej zainteresowany ocenianiem wartości informacji, choć ciekawie wygląda też kontekstowe profilowania wyszukiwania (np. malarstwo akrylowe może być dla przyjemności i na ścianę). Z drugiej strony to nieco przerażające, że potężniejsze możliwości wyszukiwania wiążą się z potężniejszymi możliwościami analizy danych, a te, zostawiając cyfrowy ślad, sami zwiększamy.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również w szeroko pojętej sztuce: KomputerŚwiat donosi, że szwedzka firma Art Recognition za pomocą swojego programu zanalizowała dzieło RubensaSamson i Dalila” stwierdzając, że na 91% jest to fałszywka. Tym samym potwierdziła się opinia dr Katarzyny Krzyżagórskiej-Pisarek, oparta na bardziej konwencjonalnych metodach: porównania obrazu ze zdjęciem szkicu.

Na polu muzyki, SI pomogła w dokończeniu X Symfonii L. van Bethoveena, informuje PC Format. Startup Playform AI, dzięki pracy historyków muzyki, muzykologów, kompozytorów i informatyków nauczył algorytm nie tylko grać, ale również komponować jak mistrz. Szczegóły projektu z perspektywy uczestnika pod w serwisie TheNextWeb. Pełne nagranie będzie dostępne 9. października.

Sztuczna inteligencja zwiększy również dokładność prognoz pogody, donosi Chip. Nowcasting, jest podstawą dla nowego modelu generatywnego firmy DeepMind skupiającego się na przewidywaniach pogody przez najbliższe 1,5 h, na podstawie warunków z ostatnich 20 minut. Tych, którzy w tym momencie narzekają, że takie przewidywania to każdy głupi, zapraszam w góry.

Ten sam serwis podaje informację, że USA przeprowadziło test, w którym SI wykryła cel do zabicia. Więcej szczegółów podaje AirForceMag: algorytmy wykorzystano jako narzędzie wywiadu operacyjnego w celu „zmniejszenia pracochłonnych zadań związanych z ręczną identyfikacją celów”. Co – w efekcie – ma na celu skrócenie procesu zniszczenia/zabicia celu. Nie wiem co powiedzieć. Zamiast tego kilka linków na temat etyki: w VentureBeat o tym, że uczciwość AI wymaga walki z uprzedzeniami dotyczącymi uprzedzeń, IBM o etycznych aspektach wykorzystania SI oraz wywiad z Davidem Polgarem, tech-etykiem, w ComputerWorld na temat odpowiedzialnej technologii. Polecam do przeczytania również twórcom pomysłu o zaangażowaniu AI w wojny.

A w Polsce…

W Ultrasamoukowym Przeglądzie Prasowym #5 informowałem o tym, że T-Mobile zaczyna wyłączać sieć 3G. I tak się dzieje, donosi Android.com.pl. Operator wyłączył sieć 3G w paśmie 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości mają służyć zwiększeniu pojemności oraz prędkości sieci LTE i 5G. Aktualna mapa zasięgu 5G na stronie T-Mobile.
KomputerŚwiat podaje informację o kolekcjonerskim wydaniu muzyki z gry Heroes of Might and Magic III. Warto dodać, że autorką grafiki jest polska artystka Magdalena Katańska. Płyta ma się pojawić w roku 2022, będzie kosztować ok. 49 euro. I pięknie.

Na Pepper.pl znalazłem promocję odnośnie darmowego dostępu do biblioteki serwisu 35 mm online, gdzie można znaleźć cyfrowe wersje polskich filmów i seriali.  Darmowe treści są dostępne do 31.10.

W tym tygodniu dwa ważne raporty: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy oraz Nastolatki 3.0. Z pierwszego, przeprowadzonego przez Ernst Young i Giglike, wynika, że 2025 roku GIGerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu i 20 proc. w Polsce. GIGekonomia, podaje serwis Dziennik Internautów to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia,oraz elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania. GIGerami są więc z jednej strony osoby pracujące tymczasowo, z drugiej – posiadające specjalistyczne umiejętności, np. konsultanci. Drugi z raportów (podaję za Android.com.pl) zawiera informację, że 4 godziny i 50 minut dziennie polski nastolatek wpatrywał się w ekran smartfona lub komputera. Dodatkowo, zdalne lekcje to średnio ok 7 godzin i 41 minut. Razem: ok. 12. godzin. Czy to przerażające? Raport liczy 100 stron, więc to na pewno nie koniec złych wieści. Czemu łączę te dwie informacje? Otóż mnie ciekawi jak wygląda średni czas pracy zdalnej, co do tej pory zostało (mam wrażenie) nieco zbyt wstępnie zbadane w raporcie na który wiele stron się powołuje, ale do samego źródła nie udało mi się dotrzeć. Chodzi o raport Efektywność pracy zdalnej. Temat ciekawy, czyż nie?

Benchmark informuje o nielegalnej kopalni kryptowalut, która mieściła się w… Centrum Szkolenia Policji w Legionowie koło Warszawy. Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzut kradzieży prądu, można przeczytać na stronie RMF, badany jest też wątek odnośnie przywłaszczenia sprzętu. Dodajmy że niedawno podobna sprawa miała miejsce w jednej z komend w Warszawie. Cóż – najciemniej jest pod latarnią, mawiają. Dobrze, że – jak dotychczas wiadomo, obie sprawy dotyczą pracowników cywilnych.

Wpadki, wtopy, dziury

Wielu użytkowników wciąż używa tego samego hasła do wielu kont, podaje WhatsNext. Wyniki badania przeprowadzonego przez serwis PCMag, jednoznacznie pokazują: tylko 30 % użytkowników stosuje różne hasła do różnych serwisów. Tylko 33% badanych stosuje managery haseł.

Nic dziwnego, że, jak donosi ComputerWorld w internecie pojawiły się oferty sprzedaży usług typu PhaaS (phishing as a service) lub RaaS (Ransomware as a Service): fałszywe strony logowania do różnych chmur, dzięki którym „organizator” może wykradać hasła i nazwy biznesowych użytkowników. Pakiety takie – które są dostępne w ponad stu różnych konfiguracjach – można nawet kupować w formie subskrypcji tygodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej lub rocznej. Co ciekawe, hakerom przestało wystarczać okradanie zwykłych zjadaczy chleba i zaczęli… okradać się wzajemnie. Info w tym samym serwisie. Czy jest się czemu dziwić, że USA zwołują szczyt 30 państw w sprawie ransomware i kryptowalut (za Benchmark)? Przy okazji przypominam, że ransomware jest głównym tematem Młodego Technika nr 9/21. I to nie jest kryptoreklama – po prostu lubię dobrze napisane teksty.
W oprogramowaniu firmy EMQ została odkryta luka 0 day, informuje ComputerWorld. Naukowcy z firmy Guadara zidentyfikowali ją w  NanoMQ, silniku przesyłania wiadomości MQ Telemetry Transport (MQTT) i wieloprotokołowej magistrali komunikatów do przetwarzania brzegowego, używanej do zbierania danych w czasie rzeczywistym z np. smartwatchy, czujników samochodowych i pożarowych. Luka została naprawiona tego samego dnia.

O wartości używania AdBlocka (funkcjonalności blokującej reklamy w przeglądarkach internetowych) pisze Whatsnext. Serwis MotherBoard pokazał bowiem list od jednego z senatorów, zalecającego używanie adblocka w celu  przeciwdziałania zagrożeniom inwigilacyjnym. Przywołał on przykład CIA oraz NSA, które z funkcjonalności korzystają. Ja popieram.

Żadna polityka cyberbezpieczeństwa nie uchroni jednak przed… ludzkimi słabościami. O wycieku danych (dokładnie adresów email), poinformował Niebezpiecznik. Chodzi o email do jednego z czytelników serwisu, w którym pojawiły się adresy około 500 innych użytkowników, jako że wiadomość została wysłana do tyluż odbiorców bez zastosowania pola BCC. Wyciekły też dane… rachmistrzów, ale czy to pocieszające? I może dość tego czarnowidztwa.

Wydarzenia i rocznice

Polska edycja Wikipedii wystartowała 26 września 2001 roku jako Polska Wolna Encyklopedia. Jej działanie rozpoczęli: internista Krzysztof Jasiutowicz oraz fizyk Paweł Jochym. Pierwszy artykuł pojawił się 30 września 2001 r., dotyczył reguły Titiusa Bodego. Milionowy artykuł pojawił się 24.09.2013, a dotyczył… armeńskiej ligi piłkarskiej Aktualnie znajduje się w niej 1,4 miliona artykułów. Dla porównania – Wielka Encyklopedia PWN w wersji internetowej posiada ok. 200 tys. haseł. Wikipedia.org według stanu na sierpień 2021 to ósma największa domena w Polsce (ponad 13,5 mln realnych użytkowników, co miesiąć: 30 mln wyświetleń).  Cieszy, że Polacy wolą zaglądać do Wikipedii bardziej niż na Instagram.Informacja za KomputerŚwiat.
30 lat ma  seria Sid Meier’s Civilization, informuje PurePC. Studia odpowiedzialne za sukces: Firaxis Games oraz 2K  zapowiadają z tej okazji wiele atrakcji: wyzwań, niespodzianek oraz „niesamowitych ofert”. Szczegółów na razie nie ma.

Skoro w temacie gier: w dniach 8-10.10 w Krakowie odbędzie się Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab. W ramach imprezy przewidziano pokazy, koncerty i wystawy. Część wydarzenia będzie odbywać się online – zapisy jeszcze są możliwe.

Nieco zmieniając tematykę (moje zainteresowania sięgają daleko): Google na swoim blogu podaje informację, że koncerty w ramach 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina będą dostępne na kanale Youtube Chopin Institute. Polecam do posłuchania, muzyka łagodzi obyczaje – w tym przypadku, dosłownie.

Na Pepper.pl znalazłem nietypową okazję. Chodzi o zdrowie psychiczne, w zależności od miejsca zamieszkania można skorzystać z oferty m.in.: Miesiąca Zdrowia Psychicznego w Zagłębiu Miedziowym, Tygodnia Zdrowia Psychicznego w Krakowie, oraz Weekendu Zdrowia Psychicznego (online). Przypominam, że 10.10 to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Ciekawostki

Biblijna opowieść o zniszczeniu Sodomy okazuje się prawdziwa – donosi serwis Android.com.pl. Zespół ekspertów znalazł dowody nagłego zniszczenia starożytnego miasta Tall el-Hammam, w tym zawalone budynki, stopioną ceramikę itp. ślady upadku meteorytu Airburst. Naukowcy uważają, że może to być związane z historią z Księgi Rodzaju 19:24-25. Chodzi o ten fragment. Trwa debata (np. na łamach Nature), czy Tall el-Hamman to biblijna Sodoma.

Business Insider podaje informację o chomiku, który zarobił na rynku kryptowalut. Zwierzak nazywa się Pan Goxx i jest transmitowany codziennie w serwisie Twitch: gdy wchodzi do specjalnej przestrzeni obok klatki (biura), rozpoczyna się transmisja oraz zostaje wysłany tweet do obserwujących. Chomik kręci kołem, na którym przeskakują nazwy kryptowalut, ma też dwa tunele „Sprzedaj” oraz „Kup”. Czujniki elektroniczne powodują odpowiednie działania. „Inwestycje” rozpoczęły się 12.06 i aktualnie chomik „zarobił” ponad 20% w stosunku do początkowych 326 euro. Całość jest żartobliwym projektem dwóch Niemców, a imię chomika pochodzi od mt Gox, swego czasu największej giełdy kryptowalut. Którą, nomen omen, okradziono. Dla zainteresowanych, pełna specyfikacja klatki tutaj na BBC.com.

 

2 thoughts on “UltraSamoukowy Przegląd Prasowy 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.