Metaverse w Europie

Facebook planuje zatrudnić 10 tys. „wysokiej klasy specjalistów” w Europie w ciągu najbliższych 5 lat do budowy metaverse. W założeniu twór ma łączyć ze sobą rzeczywistość cyfrową i realną – będąc platformą komunikacji przy pomocy m.in. wirtualnej rzeczywistości. Na blogu Facebooka można poczytać więcej o planach na wygląd i funkcjonalność metawszechświata. Informacja za Komputer Świat.

Komentarz: Metaverse pojawia się często w moich przeglądach od wydania 4, kiedy to na podstawie wiadomości z The Verge informowałem o planach Marka Zuckerberga. Od tego czasu śledzę ten temat, z zainteresowaniem obserwując  rozwój, kolejne próby (np. Horizon Workrooms). Facebook (a właściwie jego CEO) może nie rozumieć (czy lepiej: próbować i tak wprowadzić swoją wizję), że metaverse prawdopodobnie będzie przypominać ilustrację wszechświatów równoległych: będą istnieć obok siebie mniejsze i większe oraz zróżnicowane tematycznie „,miejsca”. Swoje zakusy czyni również np. Fortnite. Grają w to moi Synowie i gdy słucham – spotkanie w grze nie służy tylko graniu, lecz również towarzyskim pogawędkom, dodatkowo organizowane są koncerty w świecie gry. Wracając do wiadomości – zastanawiam się, jakich „wysokiej klasy specjalistów” chce rekrutować Facebook. I czemu w  Europie, bo nie wierzę, że jest to tylko miły gest, raczej spodziewając się trudności ze znalezieniem odpowieniej liczby pracowników w Stanach.  Programiści Unity/Unreal, graficy 3D, spece od tzw. UX w wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości. Na pewno będę śledzić ten temat, kto wie, może nawet wyślę swoją kandydaturę.

Swoją drogą – włączając Oculus Quest, od jakiegoś czasu w lobby (takim ekranie startowym) od jakiegoś czasu mogę sobie ustawić REALNE krzesło przy moim REALNYM biurku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.