UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #14

Uwaga! Przegląd dostępny w formie filmu na moim kanale YouTube.

Najważniejszą informacją poprzedniego tygodnia była oczywiście awaria Facebooka. Podawały ją telewizje (np. TVN24), portale internetowe: Onet (nawet na stronie… sportowej), Interia (do której jeszcze wrócimy), BusinesInsider i inne w tym takie, których o informacje z branży bym nie podejrzewał (listę pominę, nie chcę być kojarzony z żadnym z tych portali). To oznacza, że awaria była na tyle poważna, by wpłynąć na świat poza IT. Oczywiście w serwisach „branżowych” sytuacja była komentowana dużo dokładnie, nawet w aktualizowanych co chwilę wiadomościach (np. DobreProgramy). Nie sama awaria jednak jest tu najważniejsza (właściwie może powinnienem spytać: która, bo było ich kilka i wciąż się dzieją (czas zamknąć internety), wystarczy spojrzeć na wykresy downdetector z ostatnich 24 godzin)

Awaria trwała 6 godzin i tak naprawdę ciekawe jest, co stało się PO niej. Zaczęło się ustalanie, co właściwie się stało. Jedni skupili się na teoriach spiskowych (te pominę), inni na finansowo-gospodarczych, jeszcze inni (i tym się głównie zajmiemy) – techniczne. Pomijając oficjalne wyjaśnienie, ustalono, że winny był DNS (Domain Names System), a dokładniej protokół BGP (Border Gateway Protocol). Dla zainteresowanych – wyjaśnienie z bloga Cloudflare, które odkryłem dzięki Unknown News. Internet zaroił się od memów, akcje Facebooka zanotowały ogromny spadek, W Polsce wzrosła liczba wysłanych SMS, Telegram zyskał 70 milionów użytkowników, wzrost zaliczył Twitter, zapraszający wszystkich do siebie., co stało się kroplą w morzu różnych reakcji z różnych stron.  Sam portal znalazł się, obok Facebooka, w gronie najmniej lubianych serwisów społecznościowych.  Dopiero jednak potem nadeszły porządne, szerokie analizy: na Antyweb co by było gdyby awaria trwała 2 tygodnie, KomputerŚwiat wieszczy upadek portalu czy PurePC, który pisał nawet o namiastce cyfrowej apokalipsy.

Portal nie ma  dobrej passy – najpierw Francis Haugen i jej rewelacyjne doniesienia, afera odnośnie wpływu na dzieci (mówi się nawet o Facebook files) potem awarie, dodatkowo wyciekły plany na temat zapobiegania przecieków. A Tristan Harris już od dawna powiada o konieczności przemyślenia sensu istnienia takich gigantów, choćby przez film The Social Dilemma. I może na tym koniec.

Druga poważna wiadomość z tamtego czasu to wejście na rynek Windows 11 o czym znów informowały portale zarówno branżowe: Antyweb, KomputerŚwiat, czy SpidersWeb jak również głównonurtowe: Wyborcza czy Money. Pojawiła się w tle afera z ograniczeniem o 15 % wydajności procesorów Ryzen oraz inne problemy z nowym systemem. Zauważono nawet opóźnienie i brak fajerwerków w Polsce z tej okazji. Temat pomijałem do tej pory, gdy spróbuję – na pewno opowiem więcej. Na razie polecam kilka artykułów do poczytania na ten temat: Antyweb, a ja, podobnie jak temat nowych Macbooków Pro (których, na moment nagrywania materiału jeszcze nie ma) – pomijam.

W materiale YouTube również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.