Diuna na MS DOS

Benchmark informuje, że Eric Roth podczas pisania scenariusza do „Diuny” korzystał z programu Movie Master pod MS DOS. Interfejs tekstowy jest odpalany z poziomu Windowsa XP i może pomieścić do 40 stron tekstu. Na filmie (sprzed 14 lat) pokazującym pracę na programie scenarzysta tłumaczy, że chodzi o ograniczenie bodźców zewnętrznych. Film zarobił 41 mln $ w pierwszy weekend.

Komentarz: Pracowałem na MS DOS i były to czasy, w których – żeby pracować na komputerze – trzeba się było na nim co nieco znać. Rozwiązanie zastosowane przez Erica Rotha ma dla mnie w sobie coś eleganckiego, uroczo staromodnego, a jednocześnie pięknego w swej surowości. Kluczowe dla mnie są tutaj dwie rzeczy – po pierwsze: brak internetu, po drugie: ograniczenie liczby stron. Pierwsze, przy pokusach internetu i uzależniających mechanizmach serwisów społecznościowych jest trudne do osiągnięcia, dlatego powstały wyspecjalizowane programy blokujące powiadomienia i połączenia. Dodać trzeba, że rozwiązania są płatne i to nieźle. Żywo przypomina to świat wykreowany przez Franka Herberta (jeszcze przed upowszechnieniem się komputerów) – tam skomplikowanymi obliczeniami zajmują się specjalnie wyhodowani ludzie. Co do ograniczenia długości tekstu, we wspomnianym wcześniej filmie Eric Roth mówi o tym, że jest bardzo zdyscyplinowaną osobą. Myślę, że używanie 30-letniego programu jest elementem tej dyscypliny, przy okazji ograniczając to, co warto powiedzieć. Kojarzę taki dialog z Jasminum:

-To czemu brat nic nie mówił przez 18 lat?

-Bo nie miałem nic do powiedzenia.

Właśnie.

Na „Diunę”zaś mam przyjemność wybrać się dziś z Żoną. Oglądałem film Davida Lyncha i grałem jeszcze na MS-DOS. Oczywiście książkę też czytałem, choć nie cały cykl.

Update: Obejrzałem i bez rewelacji. Owszem, film z wielkim rozmachem, wspaniałe efekty specjalne, lecz… wersja z lat 80. poprzedniego wieku jakoś bardziej mi odpowiadała. Ta jest… zbyt egzaltowana, zbyt… religijna? Obejrzałem z zainteresowaniem, lecz bez zachwytu. Obejrzałem potem część wcześniejszej produkcji i lepiej – bez niepotrzebnego zadęcia, choć efekty specjalne widać że sprzed lat. I może to właśnie chcieli poprawić twórcy tej wersji – bo dialogi są w większości sprzed lat.

One thought on “Diuna na MS DOS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.