Dane w 5D

Chip informuje, że naukowcy z Uniwersytetu w Southampton pokazali nośnik cyfrowego przechowywania danych, który jest w stanie przetrwać miliardy lat. Zespół z Centrum Badań Optoelektronicznych pod przewodnictwem Yuhao Leia opracował proces rejestrowania i wyszukiwania pięciowymiarowych danych cyfrowych za pomocą femtosekundowego zapisu laserowego. Sposób zapisywania szkle nanostrukturalnym został nazwany 5D, gdyż używa się w nim nie tylko trzech wymiarów przestrzennych, ale również dwóch optycznych, opartych na polaryzacji i intensywności światła. Technologia zapewnia pojemność 360 TB/dysk, stabilność termiczną do 1000°C i właściwie nieskończoną żywotność (13,8 mld lat). Zespół pracuje nad przyspieszeniem procesu zapisu.

Komentarz: Pierwszy nośnik danych, którego używałem, to dyskietki 5,2 cala o pojemności 720 kB w komputerze Elwro Junior. Pierwszy program (w LOGO) napisałem w… zeszycie i potem przepisywałem do komputera co jakiś czas sprawdzając, czy żółw rysuje, co wymyśliłem, że ma narysować. Dziś pewnie nazwać by to debugowaniem:). Wracając do meritum – po dyskietkach 3,5 cala (używanych wciąż w Japonii) najpopularniejszym nośnikiem był chyba dla mnie płyta CD-R (700MB) , a potem DVD-R (4,7 GB).  Nośnik okazał się bardzo wydajny i wygodny, widzę jednak inny problem. Otóż pozbyłem się mnóstwa płyt, gdyż… nie chciało mi się kombinować przy ich odtworzeniu. Kto pamięta pliki .mpg (rozdzielczość 320×240) w czasach, gdy minimalna rozdzielczość na YouTube  to 640×320? Zatem nawet jeśli jesteśmy w stanie trzymać dane przez ponad 13 mld lat, to czy ci, którzy przyjdą po nas, będą umieli je odtworzyć? Na szczęście nie dożyjemy tej chwili, a samo pytanie pozostawić należy filozofom, choć może to być jedna z tych rzeczy, która się im nie śniła. Dodatkowym pytaniem jest, czy to się przyjmie na tyle, by przetrwać próbę rynku, mimo chwytliwej nazwy? Kto dziś pamięta np. dyski zip czy (użyte np w filmie Matrix) dyski minidisc? Albo Blu-ray (nośnik), który miał zastąpić DVD, zaś teraz wieszczy się jego kres. A minęło (od Matrixa) ledwie 22 lata.

Zainteresowanych technologią odsyłam do artykułu na stronie uniwersytetu jak również zasobów ResearchGate. A femtosekunda względem sekundy to tyle, ile jedna sekunda względem 31,7 miliona lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.