10 mld twarzy Clearview AI

PC Format informuje, że Clearview AI  zgromadziła już 10 mld zdjęć twarzy z mediów społecznościowych. Dane służą rozwijaniu metod automatycznego rozpoznawania twarzy. Firma tłumaczy swoją działalność (która wzbudza mnóstwo kontrowersji) chęcią pomocy organom ścigania.

Zdjęcie za TheVerge.

Komentarz: W całej tej wiadomości najbardziej niepokojące są kontrowersje. Firma w Australii otrzymała nakaz skasowania wszystkich obrazków i szablonów twarzy należących do Australijczyków, znalazła się również pod obserwacją Parlamentu Europejskiego, a w kilku miastach stanów Massachusetts i Kaliforni wprowadzono zakaz używania rozpoznawania twarzy przez służby, podobnie w Kanadzie.. Można by teraz ponarzekać na permanentną inwigilację portali społecznościowych (notabene: Meta zdecydowała o zamknięciu systemu rozpoznawania twarzy m.in. po zapłaceniu kary 650 mln $ za nieszanowanie prawa do prywatności obywateli Illinois), tym niemniej nie od dziś wiadomo, że Clearview używa do swoich celów m.in. TikToka, na którego punkcie zwariowała ogromna część świata, a najbardziej (co widać na obrazku na stronie) – Stany Zjednoczone. Liczba użytkowników osiągnęła ostatnio miliard. Prawda jak zwykle leży pośrodku i najlepiej scharakteryzował ją Piotr Konieczny w spotkaniu o etyce podczas festiwalu Bomba Megabitowa: Cieszę się, że żyję w tych czasach, bo technologia jest jeszcze bardzo niedoskonała. I trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie patrząc na problemy z rozpoznawaniem twarzy i kształtów (informowałem swego czasu o algorytmie Facebooka, który oznaczył czarnoskórych jako małpy naczelne). A że służby lubią wiedzieć gdzie są obywatele i co robią… cóż. Pewne rzeczy są w świecie niezmienne, tylko dzięki technologii łatwiejsze. I dlatego ja też cieszę się, że żyję w tych czasach.

PS. Polecam do przeczytania ten artykuł również PC Formatu, o którym również kiedyś miałem przyjemność (chodzi o rzetelność, nie temat) wspomnieć

One thought on “10 mld twarzy Clearview AI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.