Starlink nadaje

PCFormat informuje, że SpaceX opóźnia realizację usługi satelitarnego internetu. Firma przygotowała mapę na której zamawiający musi ustalić miejsce odbioru sygnału. Okazało się, że zmiana tejże – nawet o kilka metrów – skutkuje przesunięciem na koniec kolejki (realnie o rok lub dłużej), co zauważyli przyszli odbiorcy. Informują oni również o trudnościach w kontakcie ze SpaceX.

Zdjęcie: prywatne archiwum.

Komentarz: Internet satelitarny jest łakomym kąskiem dla wielu firm: ostrzą sobie na niego zęby Amazon, OneWeb i Boeing. Kawałek tortu jest dość duży, bo – mimo XXI wieku i – wydawać by się mogło popularności internetu – jest on dostępny w dużych skupiskach ludzkich, a wciąż są ogromne obszary na których sieć jest bardzo słabo dostępna. Niedowiarków zapraszam do eksperymentu: weźcie Samsunga Galaxy S21 i pojedźcie w podkarpackie, najlepiej w okolice Roztoczańskiego Parku Narodowego i spróbujcie złapać sieć. Wracając do tematu – wiele serwisów informowało, że Starlink jest już dostępny w Polsce, a i jego cena jest dość wysoka (sam abonament to 450 PLN). Gdy ostatnio próbowałem to sprawdzić, byłem przekierowywany jedynie do zamówienia. Tym niemniej – mam znajomego, który internet satelitarny zamówił pewnie jako jeden z pierwszych (a na pewno niedługo po ogłoszeniu zapisów). Wczoraj o poranku dostałem od niego kilka zdjęć (jedno z nich powyżej) z informacją, ze w pierwszych testach połączenie wykręciło 300 Mb/s, potem jednak zwolniło do 100 w miarę przyłączania kolejnych użytkowników. Firma docelowo chce oferować prędkość sięgającą 10 Gb/s. Będę śledzić postępy u znajomego. Dziękuję, Tomku!

2 thoughts on “Starlink nadaje

  1. Tomasz says:

    po kilku dniach użytkowania mogę dodać, że połączenie jest stabilnie i jakościowe . Po wystawieniu anteny na dach parametry sieci poprawiły się – wcześniej była ustawiona na środku trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.