UltraSamoukowy Przegląd Prasowy #17

Uwaga: ta notka jest dostępna w formie materiału na moim kanale Youtube. Zapraszam do oglądania!

Wiadomość tygodnia

W dniach 2-4.11 odbyła się konferencja Microsoft Ignite. W sieci pojawiło się niewiele relacji po wystąpieniu Satyi Nadeli (np. na Antyweb), a jedyna nieco szersza mocno była oparta na notatce Microsoft (ten sam tytuł na TechSenior) a ogromna większość serwisów przedstawiała częściowe informacje. Dotyczyły one przede wszystkim dwóch najbardziej widocznych nowości: Microsoft Loop (na KomputerŚwiat, znów AntyWeb oraz Daily Web) oraz avatarów 3D w Microsoft Teams, co wywołało mnóstwo komentarzy wokół słowa „Metaverse”, Microsoft też chce stworzyć Metaverse (Dobre Programy), Microsoft też chce budować swoje Metaverse. Zacznie od aplikacji Teams i wirtualnych spotkań  (KomputerŚwiat) czy Microsoft będzie miał swój metaverse. Zacznijmy się przyzwyczajać, bo to przyszłość internetu (o tym zresztą pisałem w tym tygodniu w osobnym wpisie). Oprócz tego serwisy informowały o tym że Microsoft Dynamics 365 Connected Spaces pomoże zrozumieć zachowania klientów.

Zdjęcie: Oficjalny pakiet Microsoft (digital swag)

Komentarz:  Przyznać muszę, że spodziewałem się większego zamieszania, bo ledwie tydzień temu większość serwisów pisała o konferencji Facebooka czy Apple (dwa tygodnie temu). Być może chodzi o to, że tym razem konferencja nie dotyczyła urządzeń – gdy wchodziły na rynek nowe Surface’y internet pękał od tej wiadomości. Dla mnie jest to ważna konferencja, również dlatego, że jedna z głównych informacji (ta o awatarach) pokazuje z jaką prędkością zmienia się świat: Microsoft Mesh został ogłoszony ledwie w marcu, a od następnego roku ma wejść do Teams, które ze względu na pandemię stały się jednym z najpoważniejszych graczy na rynku edukacyjnym.  Zupełnie pominięty został aspekty rzeczywistości wirtualnej wykorzystanej podczas konferencji (tak, już obecnej na poprzedniej, tu jednak pojawiły się sesje w przestrzeni Altspace), rozwiązań niskokodowych (jak PowerPlatfrorm) a fakt istnienia Cloud Skills Challenge (do otwarcia linku konieczne jest zarejestrowanie) odnotował jedynie Pepper. Przygotowuję swoją relację:) Będzie krótka, mam jednak nadzieję, że uda mi się zawrzeć wszystko co zdążyłem obejrzeć oraz na co zaspałem. Zapraszam wkrótce:)

Pierwszy Newton Room w Polsce

Dzień Zaduszny

Microsoft w Metaverse?

10 mld twarzy Clearview AI

Cyfrowy bliźniak Porsche

(e)mLegitymacje już dostępne

Starlink nadaje

Apple za 120 PLN

Benchmark informuje, że projekt firmy Throwboy dotyczący produkcji poduszek wzorowanych na klasycznych modelach Apple uzyskał na Kickstarterze niezbędną kwotę w godzinę.  Iconic Pillow Collection miała założenie zebrania 10000$, zaś zebrała ponad 33 tys. Poduszki w cenie 39 $ za sztukę przedstawiają 5 modeli komputerów – od desktopów, przez all-in-one po laptopy. Jest to druga odsłona popularnej kolekcji (wyprzedane).

Zdjęcie: Throwboy.com

Komentarz: Dobre pomysły zawsze w cenie, dlatego temu również przyklaskuję. Oczywiście pomyślałem o tym samym – w polskich warunkach, lecz myślę, że po pierwsze fanów Elwro Junior jest niestety mniej, po drugie byłby pewnie problem z rozpoznawalnością. Dodatkowo, komputery takie nie sprzedadzą się za co najmniej 5,6 mln PLN, więc na pewno byłoby trudniej uzbierać. Updatrywałbym szansę w komputerach Amiga (np model 500 wciąż jest poszukiwany, czekamy na wydanie nowej wersji), Commodore (wyszła konsola naśladująca kultowy sprzęt) czy Atari 512 ST (podobnie). Moda na stare komputery (i gry) trwa – festiwale temu poświęcone (jak np PixelHeaven) są bardzo popularne, ba – było specjalne kalendarium takich imprez, a co rusz powstają salony flipperów (mając w nazwie „muzeum”) czy arkadówek. (jak wyżej). Mam zresztą nadzieję, że przerwa w działaniu strony Retrosfera była tylko tymczasowa, bo Festiwal Dawnych Komputerów i Gier w Artetece to nasz stały punkt wycieczek. I darzę te sprzęty ogromnym sentymentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.