50 lat procesorów

PCFormat przypomniał, że 15.11.1971 został wprowadzony do sprzedaży 4-bitowy mikroprocesor Intel 4004. Został on zaprojektowany na zamówienie Nippon Calculating Machine Corp. (Busicom) przez inżynierów Intela: Federico Faggina, Marciana Hoffa i Stanleya Mazora we współpracy z Masatoshim Shimą był to pierwszy komercyjny jednoukładowy procesor. Wcześniejszy był układ F14 CADC, lecz jego istnienie ujawniono dopiero w roku… 1998.

Zdjęcie: PCFormat

Komentarz: Wyprodukowanie i zastosowanie w ogólnodostępnym urządzeniu układu 4004 było dowodem na to, że możemy sprawnie dokonywać tysięcy obliczeń na sekundę za pomocą chipów o powierzchni 1 cm2 i mniejszej – pisze Piotr Bogucki. Właściwie chyba nie ma dziedziny, w której dziś nie byłyby używane mikroprocesory na którymś etapie. Skok technologiczny, jaki się dzięki nim wydarzył jest niesamowity. Długi czas wzrost ich mocy obliczeniowej był wyznaczany tzw. prawem Moore’a. Jensen Huang (CEO NVidia) ogłosił czas jakiś temu koniec tegoż prawa, Intel z kolei twierdzi, że będzie próbował je nawet przebić. Przy okazji – swego czasu najszybszy procesor na świecie wyprodukowała polska firma (Digital Core Design – 2015). Prawda jest taka, że procesory były coraz szybsze, bo coraz większą moc byliśmy w stanie pakować na coraz mniejszej powierzchni. Jeszcze do niedawna wielcy gracze stosowali technologię 10 nm (czasem celowo opóźniając zmiany), inni już czas jakiś stosują litografię 7nm. Intel zapowiada nawet procesory 1,4 nm. Ile to nanometr? 1 nanometr ma się do metra tak, jak kulka o promieniu ok. 5 milimetrów (czyli kratka w zeszycie) do kuli ziemskiej można przeczytać w artykule Podglądanie nanoświata. Gdzie jest granica? Z jakiego materiału będą procesory XXI wieku? Pozostawię tę dyskusję naukowcom. Swoją rolę upatruję w śledzeniu tego co jest. Wieszczów mieliśmy trzech:)

Zainteresowanych tematem odsyłam do artykułów: WhatsNext (wersja popularna) i Młody Technik (wersja z większym zacięciem naukowym).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.