Bezpieczny wtorek, 23.11.2021

Sekurak przedstawia przegląd ataków na polskich internautów. Były to: wyłudzenia zdjęć dowodów i selfie, fałszywe inwestycje (np. w akcje Biedronki, pełna lista dostępna pod linkiem), uregulowanie płatności (np. od PGE), fałszywa strona płatności (dotyczy wielu banków) oraz różne scamy na Facebooku (przykład na stronie grupy Sekurak).

Instalki.pl informują o luce systemu sprzedaży Allegro. Chodzi o generowany w systemie numer konta przy tzw. przelewie tradycyjnym. Wystarczy wystawić jakiś fikcyjny towar za tę samą kwotę w innym portalu i podać wygenerowany wcześniej numer konta. W ten sposób przestępca otrzymuje towar, za który zapłaci ktoś inny (możliwe że przelewem internetowym). Całość procesu dokładnie przedstawiono w filmie na kanale Poszukiwaczy okazji.

Benchmark donosi o globalnej awarii aplikacji Tesla. Użytkownicy elektrycznych samochodów tego producenta, którzy nie posiadali przy sobie karty otwierającej samochód przy sobie (zamiast tego używając aplikacji) przez 5 godzin nie mogli dostać się do środka (i uruchomić) swoich samochodów. Elon Musk na Twitterze napisał, że awaria mogła być spowodowana zwiększeniem dokładności ruchu sieciowego.

Komentarz: Zawsze w takich sytuacjach podziwiam pomysłowość osób parających się przekrętami. Swego czasu byłem wielkim fanem programu „Prawdziwe przekręty” i byłem pod wielkim wrażeniem połączenia znajomości psychologii, odrobiny bezczelności i gry aktorskiej. Może dzięki temu uważam, widząc ofertę, która jest zbyt piękna, żeby była prawdziwa, a – jako fan Niebezpiecznika (który skądinąd ostatnio podawał informacje o przekrętach na Allegro lokalnie)- zaczynam łapać paranoję, gdy dzwoni do mnie ktokolwiek. Zresztą ostatnio dzwonią do mnie z panelami fotowoltaicznymi i za każdym razem przerywam, pytając o województwo z którego dzwonią, i gdy dostaję informację, kończę mówiąc, że mieszkam w innym. Bo sama informacja o kodzie też może być przydatna, a nawet niebezpieczna w nieodpowiednich rękach. A co do elektroniki  w samochodach – ja mam w drzwiach auta standardowy zamek, otwierany kluczykiem. Jak mawia mechanik, do którego zwykle udaję się z problemami z wozem: wszystkie te nowe rzeczy powodują, że łatwiej auto ukraść, bo kiedyś to trzeba było kabelki spod kierownicy wyciągnąć i połączyć, a to kosztowało czas. W tym czasie można było złodzieja złapać, teraz jest elektronika. Co dla jednak mnie bardziej przerażające to fakt, że współczesne samochody bardzo rozleniwiają – system A dba o to, system B o tamto… A wszystko to gdzieś tam podpięte jest do internetu. A skoro tak – da się to zdalnie zhakować i na przykład wcisnąć hamulec. Albo zablokować kierownicę. Albo jedno i drugie.

One thought on “Bezpieczny wtorek, 23.11.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.