Poniedziałek z UltraSamoukiem – Nowy Świat

Uwaga: notka dostępna jako materiał filmowy na moim Facebooku

Serwis Instalki.pl informuje, że Apple złożyło w US Patent&Trademarks Office patent na przezroczysty smartfon. Patent numer 11,175,769 pokazuje urządzenie, które jest samym wyświetlaczem, przezroczystym z obu stron, umieszczonym w specjalnej obudowie, nieposiadającym żadnych portów.

Chip podaje informację o prototypie latającej taksówki stworzonym przez firmę Zeva. Dysk średnicy około 2,4 m i wadze 317 kg, wyposażony w 4 śmigła jest osobistą maszyną do latania, tzw. eVTPL (Electric Vertical Take-Off & Landing). Po ok 20 s od startu maszyna przejdzie w tryb poziomy – działanie przedstawia filmik na YouTube. Firma przewiduje, że eVTOL zacznie się w roku 2025, a stanie się standardem dostępnym powszechnie w roku 2040.

WhatsNext donosi, że bio-tusz, stworzony z genetycznie zmodyfikowanych bakterii E.coli może transportować leki lub pochłaniać toksyny. Zespół pod przewodnictwem Avinasha Manjula-Basavanny z MIT wykorzystał technologię do stworzenia struktur gotowych przenosić Azurin (lek przeciwnowotworowy) oraz Bisfenol A. Wyniki opublikowano w piśmie Nature Communications.

Zdjęcie: Urząd Patentowy USA

Komentarz: Kategoria „Nowy Świat” jest moją ulubioną. Obserwowanie nowych pomysłów i technologii jest bardzo inspirujące. Mam przy tym ogromną trudność z wyborem tych, które chciałbym pokazać, bo co tydzień jest tego mnóstwo. Co wybrać: informację o koncepcyjnych modelach Buicka czy o mobilnym domu? Z pomocą przychodzi zasada, że zbyt wiele ciekawych idei upadło, by pisać o tym, co ktoś wymyślił. Jeśli to opatentował – znaczy że mu zależy i będzie chciał coś z tym zrobić – i (może tak być), że odsprzeda swój patent, by dzieło wykonał kto inny. Co jednak gdy rzecz istnieje, jak np roboty, które obsługują biura Google? Albo walczę ze sobą, bo projekt z Polski lub polskimi korzeniami? Nie jest proste bycie obiektywnym, a nawet próbowanie tego. Postanowiłem więc ograniczyć liczbę wiadomości do trzech, a jeśli już naprawdę nie będę umieć zdecydować – do czterech. Lubię ograniczenia, bo stymulują kreatywność.

One thought on “Poniedziałek z UltraSamoukiem – Nowy Świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.