Wtorek z UltraSamoukiem – Bezpieczeństwo

PC Format informuje, że hakerzy nie próbują łamać długich haseł – według Microsoft atakujący nie stosują metody brute-force do łamania skomplikowanych haseł. Wg Rossa Bevingtona, badacza ds. bezpieczeństwa w firmie Microsoft aż 77 % z 25 mln ataków przeprowadzonych w ten sposób dotyczyło prób łamania haseł poniżej 8 znaków. Takie próby podjęto tylko w 6% przypadków haseł dłuższych niż 10 znaków.

Benchmark donosi o nowej funkcji wyszukiwarki DuckDuckGo: App Tracking Protection. Jej zadaniem jest blokowanie skryptów śledzących aplikacji firm zewnętrznych (tzw. trackerów). Oprócz tego wyświetla listę zablokowanych trackerów i działa nawet bez używania telefonu. Na razie aktualizacja dostępna jest dla systemu Android .

Sekurak podaje informację o włamaniu do dostawcy domen i przestrzeni na strony internetow GoDaddy. Wyciekło (według specjalnego oświadczenia firmy), do 1,2 m.in danych aktywnych i nieaktywnych użytkowników w tym: adresy email, hasła admina WordPress i sFTP oraz prywatne klucze SSL. Wyczekiwana jest pełna analiza ataku.

Zdjęcie: Canva.com

Komentarz: Dziś powiało optymizmem. Nie chodzi tylko o DuckDuckGo (bardzo lubię tę wyszukiwarkę), choć mam nadzieję, że pozostaniecie czujni, bo nie ma co lekceważyć internetowych przestępców, a wystarczy naprawdę stosować kilka prostych zasad. Wystarczy użyć znaku specjalnego lub cyfry, żeby czuć się trochę bezpieczniej – wychodzi z wpisu Rossa Bevingtona na LinkedIn. Co jeszcze ciekawsze, żadne ze „zdobytych” haseł nie zawierało spacji. Jest kilka metod przygotowania bezpiecznego hasła – na przykład zapamiętanie zdania i wybranie tylko pierwszych liter słów plus dodanie liczb, znaku specjalnego i… naprawdę tylko tyle. Pozwolę sobie przygotować wpis na ten temat, proponując kilka metod na przykładzie. Optymizm wieje z zachowania GoDaddy: od razu podjęli akcje: resetując hasła i instalując nowe certyfikaty, nie chowali głowy w piasek. A wracając jeszcze do DDG – w iOS ta funkcja jest dostępna systemowo. Mimo to ja mam zainstalowaną, bo jakoś bardziej ufam. Albo zaczynam mieć paranoję. Jak wiadomo – strzeżonego pan Bóg strzyże…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.