Środa z UltraSamoukiem – Wspomnienia

Uwaga: notka dostępna jako film na mojej stronie Facebook.

KomputerŚwiat przypomina że 23.11 jest obchodzony jako Dzień Fibonacciego. Ta data, zapisana w systemie amerykańskim (MM, DD) daje początek ciągu liczb, z którego znany jest Leonardo Fibonacci: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, w których suma dwóch poprzednich daje następną.

PCFormat informuje, że jesienią 1983 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowano oficjalnie ośmiobitowy komputer firmy Mera-ElzabMeritum. W ciągu trzech lat, wyprodukowano ok. 2500 egzemplarzy, które w ogromnej większości przekazano szkołom. Była to nieoficjalna kopia komputera TRS-80.

Benchmark donosi, że popularna gra World of Warcraft świętuje 17 urodziny (oficjalna premiera miała miejsce 23.11.2004 roku). Była to najlepiej sprzedająca się gra kolejnych trzech lat. Do tej pory wyszło 8 dodatków, a liczba graczy osiągnęła 12 mln graczy w 2012 roku.

Zdjęcie: KomputerSwiat.pl

Komentarz: Nie miałem przyjemności grania w World of Warcraft na komputerze, miałem za to okazję spróbować jego wersji planszowej. Nie było źle, lecz w grach planszowych cenię porządnie zrobiony mechanizm, a nie przygodę czy historię. NIe jestem fanem RPG i choć doceniam wielkość gdy komputerowej, to przyznać trzeba ,żę długi czas myliłem tę grę z Warcraftem. Nie miałem też okazji poznania komputera Meritum, za to miałem do czynienia z jego późniejszym kuzynem – Elwro Junior, na którym zmagałem się z Logo, a potem czytałem o TurboPascalu – w czasopismach typu Bajtek, bo komputerów nie było. Zaś ciąg Fibonacciego warto znać, bo jest to nie tylko popularne, szczególnie gdy jest się – jak ja – fanem kryminałów. Na pewno prędzej czy później trafi się morderca, który ciąg zastosuje, albo przynajmniej będzie się nad nim zastanawiał. A kryminały ogląda się – również – dla pewnej powtarzalności…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.