Piątek z UltraSamoukiem – Ciekawostki

PCFormat informuje, że rząd Indii sugeruje obywatelom niezawieranie umów ze SpaceX. Powodem jest fakt, że Starlink Internet Services nie otrzymała do tej pory państwowej licencji na świadczenie usług satelitarnego dostępu do internetu. Firma Elona Muska rozpoczęła działalność w Indiach 1. listopada i mimo niedopełnienia formalności, prowadzi przedsprzedaż swoich usług.

Serwis Instalki.pl podaje wiadomość o śmierci pana Goxxa – słynnego chomika handlującego kryptowalutami. Mechanizm działania biura oraz sposób działania transakcji swego czasu opisywałem w USPP. Mr Goxx zakończył swoją działalność z zarobkiem 98 Euro, co oznacza zwiększenie puli startowej (326 euro) o 19,7 %.

KomputerŚwiat donosi o uruchomnieniu gry Doom w podglądzie wydajności procesora w Menedżerze Zadań Windows. Autorem przeportowania jest – znany z tego typu projektów – Max Holt, mający dotychczas na koncie m.in. uruchomienia tam Minecrafta i Ponga, wszystkie można obejrzeć na jego kanale YouTube. Sam Doom był uruchamiany dotychczas na lodówkach, bankomatach i kalkulatorach oraz a urządzeniu zasilanym… ziemniakami.

 

Komentarz: Sprawia mi frajdę wyszukiwanie takich wiadomości, bo lubię ciekawostki, a z drugiej strony nauczyłem się traktować świat nieco mniej poważnie, bo naprawdę nie ma się czym przejmować. Za taką właśnie wiadomość uznaję informację o śmierci pana Goxxa, który to (projekt) wyrósł z internetowego żartu na popularny kanał (na Twitch: 15.5K subsktybentów i to po śmierci). I tu znajduje się właściwy powód, dla którego wybrałem tę oraz wiadomość o Doom – obie są mocno efemeryczne i takim wydaje mi się współczesny internet – szukaniem chwilowej popularności, zaistnieniem na krótki moment, dopóki… ludzie się nie znudzą i będą szukać kolejnej rozrywki? Nie jest moim zamiarem rozdzieranie szat czy narzekanie na upadek obyczajów (nie tylko w Rzeczy Pospolitej), lecz zaznaczenie obserwacji. Dlatego rozpocząłem od wiadomości o Starlinku, którego to rozwój śledzę z powodów również prywatnych, mając informacje z pierwszej ręki o usłudze w Polsce. Ciekawią mnie powody, dla których indyjski rząd nie chce się zgodzić na udostępnianie internetu przez satelitę (jak pokazuje przykład Polski jest to nie tyle konkurencja dla „tradycyjnych” dostawców, co raczej wypełnienie luki). Nie znam niestety tamtego rynku na tyle, na ile bym mógł poznać, lecz do tego potrzebna jest chęć. A takiej u siebie nie widzę, pozdrawiając wszystkich znajomych Hindusów. पोलैंड से शुभकामनाएँ . Nie będę się nawet starać to wypowiedzieć:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.