Czwartek z UltraSamoukiem – Sztuczności (AI)

Uwaga! Notka dostępna jako film na mojej stronie Facebook!

KomputerŚwiat informuje, że Microsoft, w ramach tworzenia wytycznych dla projektowania AI, przygotował dokument Ten Guidelines for Product Leaders to Implement AI Responsibly (dostępny po wypełnieniu formularza tutaj) oraz wytyczne i narzędzia technologiczne w ramach specjalnej platformy. Zasoby przeznaczone są dla developerów i naukowców, korzystają z nich firmy takie jak Scandinavian Airlines czy Novartis.

Android.com.pl donosi, że Meta AI opracowała system Few Shot Learner, który ma uczyć się na niewielkiej porcji danych. Zamiast tradycyjnego uczenia nadzorowanego (supervised learning)  stosuje się tu metodę few-shot learning, co polega na meta-uczeniu zależności przez klasyfikację i regresję na niewielkiej liczbie próbek. Wg Meta, FSL został przetestowany z sukcesem na kilku przykładach (np. udostępnianie nieprawdziwych informacji o szczepionce COVID-19).

Chip podaje, że model językowy Gopher przygotowany przez firmę DeepMind jest w stanie czytać ze zrozumieniem na poziomie licealisty. Gorzej radzi sobie z matematyką i rozumowaniem. Firma nie ma zamiaru komercjalizować swojego produktu.

Dodatkowo:

Doktor SI: sztuczna inteligencja została lekarzem w Południowej Korei (Chip)

Ponad połowa społeczeństwa woli, by dotyczące ich decyzje podejmowały algorytmy, a nie ludzie (WhatNext)

Sztuczna inteligencja nigdy nie będzie etyczna i moralna. To sprawka ludzi (Chip)

An Inconvenient Truth About AI (IEEE Spectrum)

Komentarz:

Możliwości sztucznej inteligencji nie przestają zadziwiać, ale i trochę przerażać. Wspomniany dziś model, swojski Świstak, plasuje się nieco wyżej niż GPT-3 od OpenAI, mającym 175 miliardów parametrów i MT-NLG stworzonym we współpracy Microsoft i NVIDII z jego potwornymi wręcz 530 miliardami parametrów. Wystarczyło mi, co widziałem przy prezentacji prowadzonej przez Denisa Valáška, który na bazie GPT-3 rozwinął narzędzie, piszące wiersz na dowolny, zadany temat, formułujące myśli jak profesor lub student itp. Na szczęście wciąż jeszcze mamy do czynienia z tzw. słabą sztuczną inteligencją, świetną w tym co umie, ale kaleką poza tym (jak roboty Engineered Arts). Kiedyś jednak komuś przyjdzie do głowy przekroczyć tę granicę i tu powinniśmy się zabezpieczyć. Nawet DeepMind twierdzi, że sztuczna inteligencja nie powinna się rozwijać jedynie w zakresie powiększania jej mocy obliczeniowej. Dlatego doceniam to, co robi Microsoft, szczególnie dlatego że jest to kopalnia technikaliów. Również 10 zasad ma szersze znaczenie, niż tylko pusty gest giganta. Dla ludzi w tej specyfice pracujących w tej sferze to są wyznaczniki i podstawy dla narzędzi, których będą używać. Zachęcam do zapoznania się z tą stroną – dokumentację Microsoft zawsze polecam, choć czasem ciężko w niej (z powodu ogromu materiału) coś znaleźć. Zachęcam też do świadomego podejścia do technologii, choć to już Center for Humane Technology. A o nich innym razem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.