Czwartek z UltraSamoukiem

Uwaga! Notka dostępna w formie filmu na mojej stronie Facebook!

Fanom wyścigów w VR firma Next Level Racing oferuje nowy zestaw Motion Platform V3. Służy on do symulacji przeciążeń oraz dzięki dodatkowemu sprzężeniu zwrotnemu wybojów, tekstury drogi, zmiany biegów oraz kolizji.  Działanie można zobaczyć na YouTube. Jak poskładać cały zestaw (nie zawierający np. krzesła) – również instrukcja na YouTube. Cena (za platformę, oprogramowanie, kable i panele do montażu): 3000 euro.

Dużo prostsza w instalacji jest bieżnia KAT VR. Oferowane modele to: KAT loco S (zestaw 3 kontrolerów do śledzenia ruchu w grach), KAT Walk C (już z pole, do wirtualnej eksploracji), KAT Walk mini s (dodatkowo oferujące wibracje, np. w momencie eksplozji) oraz KAT Walk (wersja premium, z całą gamą ruchu: chodzenie, skakanie, siadanie i przyklęknięcie). Cena: ok. 16 tys. złotych.

Powstał projekt OpenAR, w ramach którego można złożyć własne gogle mieszanej rzeczywistości. Powstały zestaw ma na celu (z powodu niewysokiej ceny) przyspieszenie rozwoju techonologii mieszanej rzeczywistości. Jest on również wykorzystywany przez wykładowców Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w celu ćwiczenia umiejętności praktycznych. Zasada działania, możliwości, instrukcja oraz lista potrzebnych części do ściągnięcia ze strony projektu. Cena: niecałe 20 dolarów.

Dodatkowo:

With The Morpheus Project, NFTs Are Going Holographic – jingculturecommerce.com. Sam projekt ma dedykowaną stronę.

Meta opracowała dokładniejszy system rozpoznawania mowy – PCFormat.pl

Ludzie potrafią przewidzieć pogodę z większą dokładnością niż sztuczna inteligencja – KomputerSwiat.pl

Projekt Iris, czyli gogle AR od Google – DailyWeb.pl

Przypadkiem zrobił mi się dziś przegląd własnych informacji. Zaczęło się od tego, że na jednej z grup, której mam przyjemność być członkiem, kolega ogłosił że właśnie pojawiło się u niego KATVR, a ja zainteresowałem się co to. Ostatnio w ogóle przypadkowo trafiam na interesujące wiadomości, jak na przykład tę o istnieniu „keczupowego pasa” w Polsce. I może takie ciekawostki to jest kierunek w którym powinienem pójść. Albo po prostu inne cykle.

Wracając do tematu, podziwiam, jak szybko rozwija się branża VR i wszystkie okołobranżowe firmy. Temat istnienia specjalnej bieżni do stosowania w grach zaskoczył mnie niesamowicie. Owszem, wiedziałem o istnieniu tras na rowery stacjonarne, ba jest nawet specjalne oprogramowanie które przerabia dla tych celów filmy z YouTube. Widziałem, a nawet próbowałem rozwiązań typu symulator rollercoastera w VR czy latanie na lotni, tym niemniej do głowy mi nie przyszło, że można przygotować taką bieżnię i to wielokierunkową, na której można nawet zawisnąć w powietrzu, jeśli zakupi się odpowieni wariant. Wydaje mi się jednak, że wciąż jeszcze ten rynek jest zbyt hermetyczny (choć co rusz słyszę, że znajomy ten czy inny zakupił gogle VR), by takie rozwiązania stały się popularne (i przystępne cenowo). Dlatego postanowiłem zakończyć darmową (prawie) alternatywą dla drogich gogli AR. Aktualnie wyglądają one co prawda raczej na sprzęt dla geeków, którzy sami napiszą na nie oprogramowanie, lecz myślę, że projekt ma szanse się rozwinąć, o ile zadba, by początkujący lub nawet zupełnie zieloni w temacie tworzenia takich rozwiązań mogli przygotować swój projekt. Tym bardziej że rozwiązań low / no code w tej części rynku coraz więcej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.